Българското кемпер общество сигнализира в отворена позиция, че служебното правителство се опитва да върне стария вариант на наредбата за свободно къмпингуване. Въпреки че преди 6 години, когато тя се дискутираше и бяха отправени над 600 отрицателни становища, а по време на кабинета „Денков“ се изготви нов вариант, сега отново се планира да се приемат именно спорните текстове.
Последното заседание на работната група, в което участват и експертните кемпер организации, бе през април т.г. Тогава документът изискваше само отстраняване на технически грешки. Сега обаче отново се говори за връщане на такива промени, които не решават редица проблеми, свързани със свободното кемпиране.
"Проблемът е в МРРБ. За пореден път се прави ход на тъмно. Използват, че хората са на море и трудно ще реагират своевременно. Тези порочни практики трябва да се прекратят!", изтъкна пред БНР-Радио София Йордан Ибришимов, председател на Българското кемпер общество.
Той припомни, че преди време е имало среща в МРРБ. Последното правителство на Николай Денков е променило наредбата, с което се давали права на кметовете за бърза реакция и обособяване на временни места за къмпингуване. Дадени са важни дефиниции според световната практика. Всички организации са харесали този вариант на законовия текст.
"Беше много добро начало."
Днес в Регионалното министерство е имало нарочна среща за въпросната наредба, но нито една кемпер организация не е поканена и не е присъствала.
"Замисляме голям протест с къмпинг от МРРБ през жълтите павета до Народното събрание. Цял свят развива и печели милиарди от такъв туризъм. Тази дейност трябва да се подложи на регулация, не да се налагат забрани. Няма да пропуснем никаква законова възможност да атакуваме такива сенчести практики."
Чуйте разговора на Златина Петкова.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..