Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коалиция за климата-България: Страната ни изостава значително в екологичните политики

Снимка: Златина Петкова

Превенцията и адаптацията към климатичните промени са водещи за начините, по които се справяме с тези кризи. Това отбелязаха редица организации и сдружения, обединени в Коалиция за климата - България, на пресконференция през днешния ден. Те отбелязаха, че страната ни изостава значително в екологичните политики, като са нужни спешни и решителни действия.

Екстремните климатични явления от последните седмици, като възникналите пожари у нас, показаха тежките дефицити в подготовката на държавата и общините да предпазят хората, земеделието и бизнеса от глобалното затопляне. И ако преди години се пренебрегваше и дори отхвърляше, че съществува такова явление, сега поне се наблюдава промяна в българското общество, смятат от Коалиция за климата.

Магдалена Малеева, учредител на екологичната инициатива „Горичка“ даде пример с проучване на Европейската инвестиционна банка, според което 79% от българите смятат, че климатичната криза е сериозен проблем, 50% са били засегнати от проявленията й и само 6% са скептици по отношение на въздействията й. Тя приветства домакинството на София на 61-вата сесия на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC) към Организацията на обединените нации (ООН).

Нашите политици демонстрират пълен провал по отношение на климатичните политики, каза Тодор Тодоров, енергиен експерт на екологично сдружение „За Земята“. Той участва в Националния експертен съвет по изменението на климата, но изтъкна, че за десет години е свикван едва четири пъти, което е показателно за отношението на държавата по темата. А в случаи на наводнения или горски пожари, местните власти се оправдали с климатичните промени. Когато е време за превантивни мерки, такива не се взимат, посочи Тодоров.

Намаляването на въглищните мощности е необходимо за овладяване на климатичната криза, тъй като адресира директно първоизточника й - въглеродните емисии, подчерта от своя страна Меглена Антонова, ръководител на екипа и програмите на „Грийнпийс“ - България. Тя разясни, че като конкретни политически действия, предприети от последните правителства е създаването на Пътна карта за климатична неутралност на българската икономика и разписани в нея конкретни дати за ограничаване на определени проценти на въглищни мощности. Предвид политическата ситуация обаче, отново се коментира предоговаряне на Картата, а заедно с нея и Плана за възстановяване. Меглена Антонова поясни, че в Пътната карта се говори за 2038 г. като крайна дата за затваряне на въглищните централи, без да са заложени междинни дати.

От Коалиция за климата - България посочват също, че липсват ясни цели и планове за декарбонизация, с цел дългосрочна климатична неутралност. По последни статистически данни на Европейската агенция по околна среда, през 2021 г. страната ни е имала най-енергоемката и въглеродно-интензивна икономика в европейския регион, което я прави неконкурентоспособна.

По данни на Европейската комисия (ЕК) континентът ни се затопля два пъти по-бързо в сравнение с останалите, а България като част от Югоизточна Европа и в близост до Средиземноморието е една от най-уязвимите зони.

Борислав Сандов, бивш вицепремиер по климатичните политики и съучредител на Коалицията, критикува пропуски в създаването и изпълнението на Стратегията за адаптация към климатичните промени, както и дългогодишната липса на въздушни пожарни.

ЕК е изчислила, че 1 евро, вложено в мерки за климатична адаптация, спестява 14 евро за погасяване на щетите след това, когато парите за адаптация са вложени навреме, посочи Сандов и препоръча страната ни да бъде много по-активна по отношение на мерките за адаптация към климатичните промени.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56