Можем да живеем по-дълго и по-важното – по-пълноценно, дори да остаряваме красиво. В това ни уверява, убеждава и съветва д-р Владимир Симов в над 700 страници на своята книга "Остаряването".
В труда си той търси пресечните точки на този психобиосоциален въпрос, обръща внимание и как той засяга един български пенсионер.
"Реших да напиша книга, достатъчно обхватна, която съчетава социологични фактори, невроконгитивните проблеми на деменцията, да отворя скритите страници на геронтопсихиатрията, да надникнат там, където специалистите разсъждават преди да изпишат рецепта", отбеляза специалистът и автор пред БНР-Радио София.
Неслучайно е озаглавил книгата по този начин, а не например „Старостта“, „Стареенето“.
Продължителността на живота нарасна до 81 г. средно, сега живеем по-дълго, но какво е качеството на живота, който живеем?
За да отговори на този не само риторичен въпрос, д-р Симов е направил справки, провел е много разговори с възрастни хора от различни места и с различно образование и професии. Разгледал е широко разпространени патологии, свързани с напредването на възрастта, различни страни на стареенето, как се случва този процес в динамика и как се преживява от хората.
Твърди, че в България институциите са в дълг към пенсионерите. Трябва да се създадат болнични и други структури, които да подкрепят хората. Да е ясна представата за състоянието, броя и самочувствието на българските пенсионери. Да има клубове и други структури, които да предлагат занимания на възрастните хора. Старостта да не се асоциира непременно с негативност. Да съществува по-оптимистичен модел на съществуване.
Д-р Владимир Симов изброи и най-важните съвети, които човек може да изведе от книгата:
1. Запазване на физически добра форма през годините – да се полагат усилия според възрастта и болестите за ежедневна активност. (Софиянци се качват на Витоша, ама обикновено - в събота и неделя.) Да има всякакво движение – не само като чисто спортни прояви, но и танцуване.
"Танцът е мощна техника за конгитивно съхраняване, по-силно от кръстословици и судоку. Помага за поддържане на координацията, има социална връзка с партньора, разучаване на нови стъпки, емоция, подчерта д-р Симов.
2. Поддържане на социални връзки – семейство, колеги и близки приятели, широк кръг познати. Обикновено след 50 г. човек остава предимно с тесния кръг, фокусира се върху тях, отглежда внуци. Комуникацията кара хората да се чувстват оценени, подкрепени и обичани, дава взаимно обогатяване с емоции.
3. Креативност – това не е само творческата страна на живота, а също така интелигентност и мъдрост, капацитет за адаптиране, способност за поглеждане на проблемите от повече страни. Засяга и наша способност в по-напреднала възраст.
По думите на автора на "Остаряването" кривата на креативността е U-образна. Пиковете ѝ са между 20 и 30 г. и 60 до 75 г.
Чуйте разговора на Даниел Ненчев.
На 19 февруари 2025 г., от 19.00, студентите от класа по поп и джаз пеене на ас. д-р Адриана Бенова ще зарадват софийската публика с изпълнения на подбрани песни на легендарната българска група ФСБ. Концертът "Пътуване с музиката на ФСБ“ ще бъде под ръководството на ст. преп. Кристиан Илиев. Пред Радио София Адриана Бенова сподели, че..
Навръх своя 65-и рожден ден – на 17 февруари , Христо Йоцов ще изнесе специален концерт в зала "България" Плевенската филхармония . Дни по-рано – на 14 февруари (петък), програмата ще бъде представена и пред меломани в Плевен. Ще прозвучат премиерно три изключително любопитни и красиви произведения на границата между класиката и..
По минимум две безплатни влизания за час в Терминал 2 на Летище София поискаха от Националната асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи. От асоциацията изпратиха писмо до "СОФ Кънект" – операторът на столичния аеропорт, и до медиите. "Решението за ограничаване на достъпа до Терминал 2 до десет минути е правилна и..
Мярката за отнемане на автомобили от водачи, карали след употреба на алкохол или наркотици дава резултат. "Целта ѝ не е да се вземат колите на хората, а те да се замислят и да не сядат да шофират след като си пили. Възрастните хора сами решават и отговарят за поведението си, но личният избор не бива да застрашава живота на останалите..
От сдружение "Ангели на пътя" проведоха протест тази седмица по повод решението на съдия Мирослав Петров, който отказа да конфискува автомобила на публициста Ивайло Нойзи Цветков, заловен да шофира след употреба на алкохол. "По принцип това не е честа практика на съда, но специално за този съдия и неговия състав това се оказва тенденция...
Вятърът днес ще се ориентира от север-североизток, ще е умерен, в Източна България и временно силен. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, а максималните – между 2° и 7°. В София минималната температура ще бъде около минус 4°, а максималната – около 5°. Над Черноморието облачността ще е по-често значителна...
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..