Организацията публикува нов документ с шест препоръки към правителствата за политики за защита на малките деца, които са особено уязвими от последиците от топлинните вълни
Документът, озаглавен "Да победим жегата: детското здраве в условията на горещини в Европа и Централна Азия" установява, че половината от тези деца са починали през първата година от живота си от заболявания, свързани с горещините. Повечето смъртни случаи са настъпили през летните месеци.
Събеседник по темата бе Зорница Спасова, автор на доклада за УНИЦЕФ.
"Жегите са един подценен проблем, не се знае достатъчно за това, че те са най-смъртоносния метеорологичен феномен и вземат повече жертви отколкото всички останали метеорологични бедствия", каза тя и допълни:
"Факт е, че децата са една от най-уязвимите групи, особено тези до 1 година. Половината от загиналите деца в Европа и Централна Азия всъщност са до 1 година. Те представляват 48% от жертвите на горещините там и са най-малките жертви. Най-често биват забравени в колите в горещото време, при което настъпва топлинен удар и съответно летален изход", посочи Спасова.
По думите й, вече е иницииран разговор по темата със заинтересовани лица в Световната здравна организация (СЗО). България прояви интерес да бъде създаден план за защита здравето на населението при горещо време, в който да са включени и уязвимите групи. Според направен обзор, 16 държави, членки на ЕС разполагат с такива планове за защита на населението при горещо време, но България не е сред тях.
"Трябва да бъде разписан план, който да включва здравните служби, метеорологичните служби, службите за гражданска защита, социалните служби. Въобще, много са заинтересованите лица, които следва да се включат в един такъв план. В него влизат системи за ранно предупреждение, определяне на праговете над които смъртността нараства, съобразно тях се издават кодовете за горещо време, информиране на населението в което съществена роля имат и медиите, включване на образователните институции, защита на уязвимите групи", подчерта тя.
В този план могат много неща да се включат, включително и да се разпределят средства за закупуването на климатици на хора от уязвимите групи, за да не загиват толкова много хора от горещата вълна, съответно и деца, изтъкна експертът.
"Колкото по-енергоефективен е климатикът, толкова по-добре, но за съжаление те са по-скъпи. В световен мащаб се наблюдава увеличаване на количествата енергия, които са необходими, защото бедното население закупува по-евтините, но не толкова икономични климатици", каза още Зорница Спасова.
Тя допълни, че климатикът е животоспасяващ по време на горещата вълна и не е задължително да се използва през целия летен сезон.
"Но когато се струпат три дни, или повече с високи температури е необходимо поне три часа на ден да прекарваме в климатизирано помещение, за да не се получава натрупване на топлина, съответно топлинен удар, и дори летален изход", съветва специалистът. Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..