COP29 Bike Ride е инициатива, която цели да повиши осведомеността и да подкрепи действията за справяне с климатичните промени. Хора от различни държави пътуват с велосипеди от Париж до мястото на срещата COP29 - Баку, Азербайджан, за да подчертаят важността на устойчивото пътуване и да демонстрират ангажимента си за защита на околната среда.
Пред Радио София Гийом Отраж - говорител на колоездачната обиколка COP29 сподели, че ще изминат над 6500 километра с велосипед, за да стигнат до крайната си точка в Баку.
„Мисля, че най-добрият отговор е да цитирам специалистите, това, което твърдят и наблюдават. Целта на човечеството се изразява в устойчиво покачване на световната температура с градус и половина. Тази стойност беше зададена от КОП - Конференция на страните от ООН по изменението на климата през 2015 година. Това беше нашата цел тогава. С напредването на годината обаче анализите показват, че ще надминем това затопляне от градус и половина. По всичко изглежда, че стойността ще бъде 2, а дори 2 градуса и половина. Вероятно доста хора ще си кажат: “Е, какво са 2 градуса и половина в повече. Мога да се справя с това”. Но, тук говорим за средно годишно затопляне в световен план. Така, че това, което виждаме в момента, е ефект от огромна катастрофа, която се задава към нас. Освен, ако не пренаредим приоритетите си. Някои от нас знаят за тази перспектива и опитват да променят навиците си. В тази връзка, лично аз, реших да се включа в инициативата“, каза Гийом Отраж.
По думите му, необходимо е всички да се променим драстично в следващите години, за да изпълним целта. Има нужда от промяна в обикновените хора, компаниите и държавите.
„Когато погледнеш към статистиката ще видиш, че всъщност 75% от изминатите разстояния с кола в града са с дължина по-малка от 3 км. Тоест тук говорим за потенциални 75% придвижвания с велосипед в града. Реалността обаче показва, че колоезденето в градовете на Европа реално заема около 2-3% от целия трафик. Така че тук разполагаме с огромен потенциал за трансформация. В същото време, ако преминеш към карането на колело, спестяваш много от въглеродните си емисии“, посочи Отраж.
Той добави, че в колоездачната обиколка COP29 използват мрежа от веломаршрути, наричащи се Евровело. През държавите, през които преминават се вижда, че правата на велосипедистите се зачитат, сподели Гийом Отраж.
„Тръгнахме от Париж, тъй като в този град преди 9 години беше подписано Споразумението за климата. Крайната ни точка е Баку, в Азербайджан, тъй като там ще се проведе следващото заседание на КОП. Това са над 6500 километра изминати на колело. Минаваме през Германия, Австрия, Хърватска, Словения, Сърбия, Румъния, Турция и Грузия. Караме велосипеди, за да покажем, че можем да ги използваме с всякаква цел. Искаме да кажем - щом с колело изминаваш 6500 километра, значи можеш да го направиш и в рамките на 3 километра, отивайки на работа“, каза Гийом Отраж.
Той посочи, че идването в София с велосипед е предизвикателство и добави, че има доста коли, пътувайки от запад, от сръбската граница. Приближавайки центъра на града му прави впечатление, че пешеходните пътеки се нуждаят от подобрение, а велоалеите, по които са преминали, се нуждаят от по-сериозна поддръжка. Сподели, че в центъра на София е видял наистина добри алеи за велосипедисти, като по думите му, някои от тях вършат чудесна работа, а други се нуждаят от логична свързаност. Новата велоалея, в центъра на града е със страхотно качество, сподели още Гийом Отраж.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Милен Ангелов
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..
Днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от минус 6° до 5°. Жълт код за опасно ниски температури е обявен в почти цялата страната, с изключение на пет области - Благоевград, Пазарджик,..
В четвъртък водещият на предаването "Форум" Константин Лавсов продължи темата за вдигането на цените на куриерските услуги, които коментира заедно с Елена Дариева и Светослав Живков, който се включи по телефона. Сред останалите теми, които ги провокираха бяха: Български пощи като възможна или невъзможна алтернатива на куриерските услуги у нас;..