Какъв е бил интересът на местните хора към концертите?
"Турнето минава блестящо, залите са пълни навсякъде. За нас винаги остават изненада така наречените "малки градове", които продължават да ни респектират с тяхното отношение. Там залите се напълват по-бързо, което е един особен феномен, достоен за изследване. Българинът е жаден, продължава да е жаден за красиво, за смислено, за вдъхновяващо преживяване. Тези концерти категорично такива. Изпълняваме шедьоври от цяла Европа, аз наричам тази програма една "почти новогодишна програма", където са събрани само виртуозни и вдъхновяващи творби, които вадят хората от характерната за началото на 21 век депресивност на нашето общество. Успехът е пълен и не мога да повярвам, че българският дух е сломен и, че културата все още е хляб за душата на всички кътчета на България", каза той.
По думите на Камджалов ключът към успеха на един талант е да не му бъдат поставяни рамки. Когато се даде свобода на един човек, той започва да надскача себе си, сам, доброволно, подчерта той. И отбеляза, че епохата на диктатурата е отминала и вече сме в епохата на комуникацията. Импровизационността и свободата е точно онова, което заразява, което надскача академизма, но е стъпила върху академичността, каза музикантът.
"Връзката между класика, джаз и фолклор - възникват едни магически неща, които и по учебник не могат да станат. Радвам се, че познавам такива музиканти, които продължават да обикалят България. През септември имаме още три концерта и нека да заповядат хората!", сподели Камджалов.
Той сподели, че предстоят две изключителни събития през 17 и 20 септември. На 17-и ще се проведе галаконцерт на лауреатите на площада пред храм-паметника "Св. Александър Невски", а на 20-и септември в Зала "България" ще бъдат отбелязани 200 години от рождението на композитора Брукнер заедно с Плевенската филхармония.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...