Сдружението за развитие на българското здравеопазване(СРБЗ) организира кампания за повишаване информираността за биомаркерите при диагностика на онкологичните заболявания. Тя цели да се обърне внимание, че единствено в нашата страна, тези изследвания не се покриват от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Организаторите биха искали да предизвикат по-широк отзвук на проблема, за да може тези изследвания да бъдат включени в следващия рамков договор, а не да се заплащат от пациентите.
„Към настоящия момент НЗОК заплаща за лечение на онкологични заболявания 40 лекарствени продукта с 56 индикации, представляващи прицелни или имунотерапии. Те са значително по-ефикасни при лечение на тумори със специфични генетични мутации и затова не могат да бъдат предписани и приложени на пациентите без предварително да бъдат извършени специални изследвания – т.нар. биомаркерна диагностика.
На практика пациентите не могат да получат нито един от тези 40 лекарствени продукта, ако предварително не се направят един или няколко от необходимите биомаркерни теста, нужни, за да се избере най-подходящата за съответния пациент терапия. НЗОК обаче заплаща само 1 тест за рак на гърдата“, пишат в своя позиция от СРБЗ до Надзорния съвет на здравноосигурителната институция.
"Такова изследване може да покаже какво би помогнало на пациента, ако има онкологична диагноза, да се помогне за ремисии, „да се приспи“ заболяването, страничните ефекти да се сведат до минимум – обясни пред БНР-Радио София Ангелина Бонева, член на УС на СРБЗ. – При правилна терапия - дори и тя да е тежка, резултатите ще са добри. Държавата трябва да спре да изнудва фирмите на даряват и да поеме своите отговорности и ангажименти към хората."
Бонева отбеляза значението на лекуващия специалист при назначаването на диагностични методи и лечение. По думите ѝ , в зависимост от заболяването, различните биомаркери струват между 200 до 5000 лева.
"На фона на близо милиард лева за онкозаболявания, не са много 10 милиона за биомаркерна диагностика, която е без аналог. Дори и да се отрази на бюджета, това ще е оправдано с резултатите, които ще се постигнат. По темата дискусиите станаха особено активни тази година. Очакваме реакция и резултати от институциите."
Чуйте разговора на Невена Николова
„През м. юни 2024 г. Националната здравноосигурителна каса започна консултации и премина към разработването на процедура за осъществяване, отчитане и заплащане на изследвания на биомаркери за солидни тумори и хематологични заболявания.
Към момента текат разговори и обмен на информация с експертните съвети по Медицинска онкология, Клинична хематология, Медицинска генетика и Обща и клинична патология, във връзка с предложението на НЗОК за въвеждането на нова амбулаторна процедура. В обсъжданията ще се включат и експертите от Министерство на здравеопазването, а на по-късен етап и представители на заинтересованите организации и Българския лекарски съюз като договорен партньор за подписване на анекс към Националния рамков договор.
Целта е повече ефективност при лечението на здравноосигурените лица със злокачествени заболявания, обективност и достъпност на диагностиката, която към момента се спонсорира от фармацевтичната индустрия или се заплаща от пациента, включително повече прозрачност и икономическа целесъобразност, свързана с ограничаване на разходите за по-скъпите лекарствени продукти. След оценка на бюджетното въздействие и при възможност, средствата за финансиране на биомаркерната диагностика ще бъдат заложени в проекта за бюджета на НЗОК за 2025 г.“
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..