Сдружението за развитие на българското здравеопазване(СРБЗ) организира кампания за повишаване информираността за биомаркерите при диагностика на онкологичните заболявания. Тя цели да се обърне внимание, че единствено в нашата страна, тези изследвания не се покриват от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Организаторите биха искали да предизвикат по-широк отзвук на проблема, за да може тези изследвания да бъдат включени в следващия рамков договор, а не да се заплащат от пациентите.
„Към настоящия момент НЗОК заплаща за лечение на онкологични заболявания 40 лекарствени продукта с 56 индикации, представляващи прицелни или имунотерапии. Те са значително по-ефикасни при лечение на тумори със специфични генетични мутации и затова не могат да бъдат предписани и приложени на пациентите без предварително да бъдат извършени специални изследвания – т.нар. биомаркерна диагностика.
На практика пациентите не могат да получат нито един от тези 40 лекарствени продукта, ако предварително не се направят един или няколко от необходимите биомаркерни теста, нужни, за да се избере най-подходящата за съответния пациент терапия. НЗОК обаче заплаща само 1 тест за рак на гърдата“, пишат в своя позиция от СРБЗ до Надзорния съвет на здравноосигурителната институция.
"Такова изследване може да покаже какво би помогнало на пациента, ако има онкологична диагноза, да се помогне за ремисии, „да се приспи“ заболяването, страничните ефекти да се сведат до минимум – обясни пред БНР-Радио София Ангелина Бонева, член на УС на СРБЗ. – При правилна терапия - дори и тя да е тежка, резултатите ще са добри. Държавата трябва да спре да изнудва фирмите на даряват и да поеме своите отговорности и ангажименти към хората."
Бонева отбеляза значението на лекуващия специалист при назначаването на диагностични методи и лечение. По думите ѝ , в зависимост от заболяването, различните биомаркери струват между 200 до 5000 лева.
"На фона на близо милиард лева за онкозаболявания, не са много 10 милиона за биомаркерна диагностика, която е без аналог. Дори и да се отрази на бюджета, това ще е оправдано с резултатите, които ще се постигнат. По темата дискусиите станаха особено активни тази година. Очакваме реакция и резултати от институциите."
Чуйте разговора на Невена Николова
„През м. юни 2024 г. Националната здравноосигурителна каса започна консултации и премина към разработването на процедура за осъществяване, отчитане и заплащане на изследвания на биомаркери за солидни тумори и хематологични заболявания.
Към момента текат разговори и обмен на информация с експертните съвети по Медицинска онкология, Клинична хематология, Медицинска генетика и Обща и клинична патология, във връзка с предложението на НЗОК за въвеждането на нова амбулаторна процедура. В обсъжданията ще се включат и експертите от Министерство на здравеопазването, а на по-късен етап и представители на заинтересованите организации и Българския лекарски съюз като договорен партньор за подписване на анекс към Националния рамков договор.
Целта е повече ефективност при лечението на здравноосигурените лица със злокачествени заболявания, обективност и достъпност на диагностиката, която към момента се спонсорира от фармацевтичната индустрия или се заплаща от пациента, включително повече прозрачност и икономическа целесъобразност, свързана с ограничаване на разходите за по-скъпите лекарствени продукти. След оценка на бюджетното въздействие и при възможност, средствата за финансиране на биомаркерната диагностика ще бъдат заложени в проекта за бюджета на НЗОК за 2025 г.“
Лятото продължава, а с него и високите температури, които ни карат да се крием под дърво и камък от слънчевите лъчи. Но не берете грижа! Ако имате дори и няколко свободни часа ето къде бихте могли да ги прекарате в спокойна и хладна атмосфера. Това са три предложения за пътеки близо до София. Пътеката Бели Искър Тя е едно много..
Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE), организира в края на юни традиционното национално допитване до мениджъри и собственици на хотели. Резултатите показват, че само една трета са хотелиерите, които виждат подобрение спрямо миналата година. Също при една трета от тях заетостта е без промяна спрямо миналата година,..
Паркинг с капацитет над 130 автомобила би могъл да бъде обособен на мястото на незаконните гаражни клетки, които районната администрация на “Овча купел” премахва в последните месеци. Работата продължава, но е необходим финансов ресурс от страна на Столичната община. Пред Радио София кметът на "Овча купел“ Ангел Стефанов съобщи, че през последните..
Младата надежда на Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Света Екатерина“ д-р Бояна Бързашка, постигна изключителен успех, като получи Европейска диплома по кардиология. Признанието се присъжда от Европейското кардиологично дружество след преминаване на много сложен изпит по специалността. Придобиването на Европейската диплома е свидетелство за висока..
Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна от два месеца насам, обявиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Нейният председател Владимир Иванов коментира борсовата търговия: "Към момента пазарът се държи добре. И пак казвам, взаимодействието е плод на търсене и предлагане, а не на външни..
Как да направим месец Юли незабравим и полезен за живота на нашата планета? Каква е мисията на глобалната инициатива Plastic Free July (Юли без пластмаса) и как насърчава да се спре използването на пластмасови опаковки за еднократна употреба - отговорите на тези въпроси дава в предаването “Радиокафе” Рада Бонева, екоактивист, автор и блогър в Thrift..
София ще се превърне в сцена на въображението – от 2 до 5 октомври 2025 г. , когато ще се проведе второто издание на Sofia Art Fair , най-мащабното събитие за съвременно изкуство в България, този път под знака на IMAGINE . Това не е просто мото, а покана: към артистите – да преосмислят езика на бъдещето, към галериите – да разширят..