Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Варна

Най-влиятелният фестивал за дизайн на герои гостува с второ издание

Снимка: Пиктоплазма

През миналия септември Варна бе домакин на първото българско издание на най-влиятелния световен фестивал за дизайн на герои и персонажи - PICTOPLASMA. След фестивала в Берлин и непосредствено преди конференцията в Ню Йорк форумът "Пиктоплазма България" представи български дизайнери и артисти и тяхното творчество.

Сега PICTOPLASMA се завръща във Варна за второ, този път - балканско издание. 

От 6 до 8 септември, артисти от България, Македония, Румъния, Сърбия, Хърватия и Украйна ще покажат най-новите тенденции в дизайна на персонажи от сферите на съвременното изкуство, стрийт арта, модата, илюстрацията и анимация с балкански привкус.

"Това е едни доста стар берлински фестивал. Съществува от 20 години. Създаден е през 1999 г. от Питър Талер, който прави фестивал за дизайн, за графити артисти, за илюстратори, за дизайнери във всички области", разказва Юлия Владимирова.

Тя допълва, че там фестивалът се провежда в бивш крематориум и неговата насоченост всъщност е създаването на герои и персонажи във визуални истории. Били те животни, хора или измислени същества.

"За мен "Пиктоплазма" е една лична история, която започна по време на пандемията, когато си бях закупила билет за Берлин, но целия свят беше под карантина. Така имах право да участвам следващата година, но поради лични причини не успях да отида на фестивала. Тогава се появи дете в моя живот и мъжът ми ме провокира: след като не мога да отида защо аз да не пренеса фестивала в България", разказва какво я е подтикнало да създаде първото българското издание на "Пиктоплазма" през 2023-та арт директорът на фестивала - Лусина Терзиян.

Организаторите са получили над 400 заявки за участие от художници от цял свят, които са нарисували тяхната представа за "балканците". От тях ще бъдат селектирани само 80 персонажа.

PICTOPLASMA x Balkans представя лекции и творчески работилници на 10 дизайнери, илюстратори, аниматори и графити артисти от различни краища на Балканите, сред които Алекси Иванов (България), който е познат със своите графити по сгради и трамваи, Александър Гергинов (България),който се занимава с моден дизайн, Александра Георгиева - Sashettu (Bulgaria), Karadime studio (България), Небойша Цветкович (Сърбия), Петя Савова (Bulgaria), Ruki Chuki (Македония), Saddo (Румъния), Sestry Feldman (Украйна), Славен Лунар (Хърватия). Лекциите и работилниците ще са на английски език.

Всяка от вечерите ще има и музикално парти.

Повече за фестивала чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11