В предложенията за номинации е хубаво да раздадете душата, емоцията и мотивацията за конкретната личност или организация, каза пред Радио София създателят на инициативата Ива Дойчинова.
"На buditel@bnr.bg до 31 август можете да назовете вашия будител. До този момент има няколко имена, които се повтарят през годините с още по-хубава мотивация и с нови дела, които са направили. Има хора от малки градове и журито много се очароваме, когато има много ярки хора от малки населени места. Политици не е добре да номинирате, но ако политикът е номиниран само с обществената си дейност, аз смятам, че е позволимо, но това е един от диспутите, който ние винаги имаме в журито", обясни Дойчинова.
Сред всички номинирани, жури ще определи 10 имена или каузи, белязали това време със своята будителска дейност.
Ива Дойчинова вярва, че всяко време има своите будители и мисията на обществото ни е да ги вижда, подкрепя и да им благодари.
"Аз обичам да ги наричам въпрекисти. Будителите ги има там, където държавата я няма. Това са хора, основно хора, чиято мисия, дела и последствия от тях променя средата за много други хора. Да речем това, което прави Алек Алексиев, който пробужда цялото общество за зависимостите, за нещата, които се случват в България за младите хора и тежестта, в която те живеят. Това, което направиха те и с Яна Титова. Ето това е цяла една огромна диря, която е устойчива. На тези хора живота им не е много лесен, защото сънят им не е много дълъг, защото събота и неделя не са предпоставка за резервация на гръцки плаж, а това е просто нужда", посочи създателят на инициативата "Будител на годината" Ива Дойчинова.
Тя даде пример и с личността на Никола Рахнев от "Гората.бг". Миналата година той беше избран за "Будител на десетилетието". В телефонно включване Рахнев разказа за деактивнирането и изтриването на профила му във Фейсбук, откъдето той движи голяма част от инициативите, които създава.
"Този профил от 2011 г. движи активно каузата "Гората.бг", с която сме направили изключително много добри дела и сме помогнали на десетки хиляди хора в България и не само. Профилът не беше свален случайно, защото няма практика така да бъдат изтривани профили. За 14 дни, 19 000 души изразиха подкрепа само под една публикация, в която от един алтернативен профил написах, че профила на "Гората.бг" е свален. Огромна вълна от подкрепа. Тази позиция не е само за мен, тя е за свободното слово, за демокрацията за правата на хората в този дигитален свят. В крайна сметка 14 дни по-късно, всичко, въпреки че изглеждаше невъзможно, въпреки 4 отказа на официални жалби от Фейсбук, профилът беше възстановен", каза Никола Рахнев.
Според Ива Дойчинова, ако Никола Рахнев беше политик щеше да е сред най-добрите водачи в държавата. Тя е описала това и в книгата, която предстои да излезе на 1 ноември, с историите на 10 будители, с които се е срещнала през годините в инициативата "Будител на годината".
На специално създадена платформа от октомври всеки ще може да гласува за един от десетте номинирани тази година, чиято дейност и кауза подкрепя. Името на победителя традиционно ще стане известно на 1 ноември на специална церемония, която ще бъде излъчена в ефира на БНР, bTV и партньорски мрежи на водещи български медии.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..