Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 16 месеца, от 1 октомври

Над 200 деца ще минат през скрининг за ранна диагностика на диабет тип 1

Д-р Наташа Янева
Снимка: СБАЛДБ

Лекари от Клиниката по детска ендокринология и болести на обмяната в СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев" (СБАЛДБ), в сътрудничество с екип от УМБАЛ "Св. Иван Рилски" – ще проведат скрининг за ранна диагностика на диабет тип 1 при деца от различни възрастови групи – от новородени до 18-годишни, които имат роднина по първа линия с това заболяване.

Проектът е дългосрочен - ще започне на 1 октомври т.г. и ще приключи на 1 февруари 2026 г. Първите междинни резултати ще бъдат представени през май 2025 г.

"Захарен диабет тип 1 е най честият диабет в детска възраст - над 96% от случаите. Не са известни факторите увеличаващи риска, тъй като причината за развитие на заболяването още не е известна. Но се знае, че децата, които имат роднини първа степен с диабет тип 1 – тоест родител, брат или сестра – те имат 15 пъти по висок риск от развитие на заболяването", обясни пред БНР-Радио София д-р Нашата Янева, педиатър и детски ендокринолог от СБАЛДБ.

Именно тези деца са целева група на скрининговия проект, допълни д-р Янева, и подчерта, че в много развити държави по света от 10 години насам се прави масов скрининг, не само на рисковите групи.

Педиатърът обясни и фазите на поява и установяване на заболяването. Най-често диагнозата се поставя в трети стадий, когато симптомите са по-видими и категорични - често уриниране, изразена жажда, повишен апетит, необяснима загуба на тегло или умора.

Ако се хване заболяването в ранен стадии, може да се забави с няколко години инсулиновото лечение, допълни д-р Янева. Пикът на заболяването е в тийнейджърска възраст, но в последните години се регистрират пациенти и в кърмаческа възраст.

  • Родители, които желаят да включат децата си в проекта, могат да се свържат с Клиниката по детска ендокринология и болести на обмяната на СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев" на телефони: 02/8154275, 02/8154241 или чрез личните си лекари.

Ще могат да се скринират 200 деца.

Колкото по-рано се установи диабета, толкова по-вероятно е да се избегнат усложнения и по-успешно да се извършва контрол над заболяването, отбеляза още детският ендокринолог.

Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15