Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китайски и в Елин Пелин

С началото на новата учебна година Община Елин Пелин в сътрудничество с института „Конфуций“ към Великотърновския университет подготвя и нов учебен предмет в обучителната програма на местните училища. Става въпрос за изучаването на китайски език на територията на общината, като първото учебно заведение, което ще предостави тази възможност на своите ученици е Средното училище „Васил Левски“ в град Елин Пелин. Това коментира кмета на Община Елин Пелин г-н Ивайло Симеонов:

Цао Линлей е на 24 години. Идва тук, в България, или по-конкретно - в Община Елин Пелин, за да преподава китайски език на български деца. Споделя ни за очакванията ѝ относно предстоящите ѝ срещи с ученици.

„Вълнувам се да срещна моите ученици. Все още не знам какви ще са техните интереси относно Китай, но ще им разкажа както за езика, така и за културата и храната. Разбира се има и доза притеснение у мен. Предстои ми да се срещна с деца, които не знаят нито една дума на китайски, може би в началото ще е по-трудно, но смятам, че ще се справя.“

Обучението на децата ще бъде абсолютно безплатно, но към момента фиксирани класове, в които ще се преподава езика няма. От страна на Общината ще бъде осигурено общинско жилище за чуждестранния преподавател. Токът, водата и медицинската застраховка също ще бъдат поети разходи, за които няма да се налага гостуващият учител да плаща, а месечното възнаграждение ще бъде от китайска страна чрез института „Конфуций“ спомена още Заместник-кмета  на Община Елин Пелин с ресор „Образование, хуманитарни, социални дейности и демография“ Райничка Николова.

Преподаването ще се осъществи с присъствието на англоговорящ преподавател, който ще подпомага учебния просец при нужда от превод на български за деца, които срещат затруднения с разбирането на езиците. Към момента е определен норматив между 12 и 16 часа преподаване в рамките на седмица спомена още кмета Ивайло Симеонов.

Към момента децата проявили желание да изучават китайски език в Община Елин Пелин са малко над 180. Очаква се при успехи в учебния процес основните училища в село Гара Елин Пелин и село Нови хан да са следващите, които ще предложат азиатския език в програмите си. По думите на г-жа Райничка Николова в бъдеще децата ще имат възможност да се запознаят и с други характеристики на китайската държава и народ.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Природен парк „Витоша“

"Форум", 02.04.25: Витоша - символ и богатство за милионна София

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми:  Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..

публикувано на 02.04.25 в 18:35

На една сцена - две академии, обединени от инициативата "Musicorum Via"

"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..

публикувано на 02.04.25 в 16:08
Снимки: Изследователски център „Тренд“

6 от 10 българи одобряват донорството, но не говорят за него, за да "не дърпат дявола за опашката"

Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..

публикувано на 02.04.25 в 15:45
Юлия Спиридонова

Писателката Юлия Спиридонова: Трудно е днес да бъдеш дете и тийнейджър

Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор.  Тя  е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година .  В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..

публикувано на 02.04.25 в 15:14

Изслушване на кандидати за омбудсман по инициатива на 12 граждански организации

В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..

публикувано на 02.04.25 в 14:50

Танцовият пърформанс "Drag ON" forever ще се играе в София, Габрово и Бургас

През месец април Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас от артистичния екип STEAM ROOM представят своята нова творба drag ON forever. След премиерата в Стокхолм и българския дебют през 2023 г. спектакълът се завръща на софийска сцена, след това българското турне на представлението продължава с гостуване на публиката в град Габрово, на..

публикувано на 02.04.25 в 14:20

Моноспектакъл ни помага за трудното влизане в обувките на другия

Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..

публикувано на 02.04.25 в 13:34