Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Залата в НЧ "Братя Миладинови - 1917" в "Княжево" отново ще бъде дом на изкуствата

Снимка: fb/Народно читалище "Братя Миладинови - 1917

Залата в Народно читалище "Братя Миладинови - 1917" в кв. „Княжево“ ще бъде преобразена в културен център от най-високо ниво - с модерна визия и оборудване. Проектът беше представен на 18 септември 2024 г. пред жителите на „Княжево“ и официални гости от автора на концепцията арх. Десислава Димитрова.

Залата на читалището разполага с перфектни акустични качества, оркестрина и въртяща се сцена и се очаква да бъде нов притегателен център за изкуствата - музика и театър, а залите към нея ще предоставят възможност за различни изложби.

Пред Радио София арх. Десислава Димитрова обясни, че идеята за възраждането на читалището започва преди една година, когато арх. Петър Диков посвещава 70-ия си юбилей на благотворителна кауза.

„Той помоли всички присъстващи на рождения му ден да дарят благотворително за тази кампания да се помогне на залата в „Княжево“. На мен възложиха задачата да се заема с проекта за обновяването й. Аз приех това нещо не просто като архитектурен проект, а като една мисия, с която архитектурата да обедини изкуствата“, каза арх. Димитрова.

Тя добави, че от 90-те години залата е затворена и е била превърната в склад за дървен материал. В момента е със стени от тухли и под от бетон, като липсват седалки, но сцената е запазена в автентичния й вид, отбеляза арх. Десислава Димитрова.

„Има въртяща се сцена и оркестрина. Оркестрина има само в Операта и в Музикалния театър, т.е. това е една зала, която още в миналото, когато е била използвана за музикална, театрална и кино зала е имала изключително високи акустични качества“, изтъкна арх. Димитрова.

Проектът "Възраждащата се зала на Княжево - Архитектура, обединяваща изкуствата" беше представен чрез дигитална мапинг проекция на своите стени.

„С 3D мапинга успяхме да разкажем за символите, които съм вложила, създавайки концепцията, не само визуално да покажем как ще изглежда залата, но и от какво е била вдъхновена тя – от планината, от водата. Основен акцент в тази зала е Витошкото лале, представено като слънце. Това е логото на читалище "Братя Миладинови“, каза арх. Десислава Димитрова.

Тя добави, че предстои остойностяване на проекта и търсене на програми и подкрепа от страна на институциите за финансиране.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форума на градовете в Краков – основа за предстоящата Програмата за градовете

От 16 до 19 юли в Краков се проведе шестото издание на Cities Forum – едно от големите европейски събития за градски решения и бъдещето на градовете. По традиция форумът се организира oт Главна дирекция „Регионална политика“ на Европейската комисия,  като тази година го правят съвместно с European Urban Initiative (EUI). Това е една инициатива,..

публикувано на 29.06.25 в 10:31

Етрополе, един жив град

Радиокафе гостува на празника на община Етрополе. Пръв гост е световният шампион, олимпийски и европейски вицешампион по борба, Стоян Балов : "Малките градчета правим събитията си не за един, а за три дни. Бъдещото поколение трябва да бъде учено на традициите. Първият фестивал на духовата музика "Етрополе балкан фестивал" ще покаже голямото богатство..

публикувано на 29.06.25 в 10:16
Фронтонът на БАН

Софийски разкази - Кирил Шиваров

Кирил Шиваров - скулпторът, роден във Варна и станал софиянец преди почти век. Тогава има бум на строителството, върху което и той оставя своя отпечатък. Част е от кръга на "Дивите петли": След пожара на Народния театър, той изгражда красивия скулптурен интериор, който за съжаление изчезва при последния ремонт през 70-те. За сметка на това,..

публикувано на 28.06.25 в 16:00
първият тролейбус на Балканите

Историята оживява - Старо Павлово, част 1 и 2

"Старо Павлово", брой единствен - разгръщаме страниците му и гледаме черно-белите снимки, запазили за поколенията очарованието на една отминала романтика с пътуването с "малкото" трамвайче до Бояна (всъщност - съвсем нормален трамвай, какъвто се движеше и по други линии). С къщата на Димитър Карастоянов започва кв.Павлово - до едноименната трамвайна..

публикувано на 28.06.25 в 15:00
Каназирски Верин с Марта.

Адресите на любовта - Георги Каназирски-Верин

Летописецът на София от началото на ХХ век  Георги Каназирски-Верин е журналист, авантюрист и бохем. Животът му е като приключенски сериал с комични и драматични изненади. За повече от две десетилетия той се преселва в Париж, където организира провокативна рекламна кампания и си намира съпруга. Марта Каназирска придружава съпруга си, когато..

публикувано на 28.06.25 в 14:00
С Мария Илиева и Веселин Димов

За изкуството всички стихии са вдъхновяващи

Изнесеното ни мобилно студио е от Топлоцентрала и „Топлофест 6 – Вода“. Пръв гост е   Албена Тагарева от "Арт бюро":  "Можем да функционираме във вътрешно безпокойство. Оглеждаме се за символи, които са минавали между пръстите ни. Ще има прераждане на енергията ни." Повече за състава и какво да се очаква на концерта - в звуковия файл.

публикувано на 28.06.25 в 09:34

"Форум", 27.06.25: Първосигнална оставка или устремен към стремето на белия кон

Дискусионното предаване "Форум" завършва този сезон. Предстои лятна почивка преди есенната поредица с нови гости и теми за коментари.  Днес гост беше Кристиян Шкварек , водещ на изданието - Константин Лавсов, а като коментатор в студиото влезе и родоначалникът на предаването - Лъчезар Христов. Тримата се спряха на следните теми: Защо Кирил..

публикувано на 27.06.25 в 18:35