Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас.
Събитието е озаглавено "Education works" и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и взаимодействие с периферни формати, институции, организации и личности.
"Събитието е по повод 80-годишнината на УАСГ, която беше през 2023 г. За да видим докъде сме стигнали, трябваше да се проследи цялата история на университета (ИСИ, ВИАС, УАСГ). Форумът набляга повече на настоящето и бъдещето - разказаха пред БНР-Радио София Дана Пейчинова и Диана Манолова от платформата „Underschool“. - Архитектурното ни образовани има строги традиции, от които не може да се откъсне, но не може да се каже дали това е добре или не."
Изложбата може да бъде разгледана до 6 октомври. Тя изследва как се е формирало архитектурното образование в България, предоставя информация, отворена за множество интерпретации, и подпомага диалога между посетителите по 5 теми: преподаватели, студенти, пространства, събития и промени.
Те са разгледани в две изложбени части - „Линията на времето“ (30 метра) в двора на УАСГ и „Архивът“ в сградата на университета.
За източници са ползвани годишници на университета, държавния архив, печатни издания и други. Взети са интервюта от бивши и настоящи преподаватели.
Темата на днешния ден е "Институции", довечера ще се проведе дискусия.
На 1 октомври предстои ден за студентите.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..