Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас.
Събитието е озаглавено "Education works" и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и взаимодействие с периферни формати, институции, организации и личности.
"Събитието е по повод 80-годишнината на УАСГ, която беше през 2023 г. За да видим докъде сме стигнали, трябваше да се проследи цялата история на университета (ИСИ, ВИАС, УАСГ). Форумът набляга повече на настоящето и бъдещето - разказаха пред БНР-Радио София Дана Пейчинова и Диана Манолова от платформата „Underschool“. - Архитектурното ни образовани има строги традиции, от които не може да се откъсне, но не може да се каже дали това е добре или не."
Изложбата може да бъде разгледана до 6 октомври. Тя изследва как се е формирало архитектурното образование в България, предоставя информация, отворена за множество интерпретации, и подпомага диалога между посетителите по 5 теми: преподаватели, студенти, пространства, събития и промени.
Те са разгледани в две изложбени части - „Линията на времето“ (30 метра) в двора на УАСГ и „Архивът“ в сградата на университета.
За източници са ползвани годишници на университета, държавния архив, печатни издания и други. Взети са интервюта от бивши и настоящи преподаватели.
Темата на днешния ден е "Институции", довечера ще се проведе дискусия.
На 1 октомври предстои ден за студентите.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
На 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 - най-престижните отличия за сценични изкуства в България, които се връчват по традиция в Деня на театъра - 27 март . Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р..
До края на март ще има нова организация за достъп на таксита до Терминал 2 на Летище София. За това са се разбрали операторът на летището и таксиметровите превозвачи Двете страни са се разбрали летищният оператор да промени правилата за достъп, като ще бъде създаден специален режим за всички таксиметрови автомобили, които са регистрирани и..
След церемония по награждаване на 8 февруари станаха ясни фаворитите на журито и на публиката от 54-тото издание на Международния кинофестивал в Ротердам. "Беше обявен носителят на наградата "Тигър" . Това е филмът на режисьора Игор Безинович "Fiume o morte" ("Река или смърт") с копродуценти от Хърватия, Италия и Словения . Този филм може..
"Имало едно време един стар майстор, който правел кукли. Правел той куклите, учел ги да танцуват и да пеят…" – така започва историята си Татко Карло пред малкия Буратино. С този майстор и неговите кукли ще ви срещне най-новият куклен спектакъл – "Буратино" от Алексей Толстой по драматизацията и режисурата на Славчо Маленов. "Ние, както сме..
След повече година турне българските съкровища от изложбата "Владетелите на Европа" , представена в САЩ и Канада , се завърнаха в България и отново могат да бъдат видяни във витрините на Националния исторически музей (НИМ). В Чикаго живее огромна българска общност. В музея там работят и български експерти. Те предложили да бъде..
Чуйте целия разговор на Мартен Роберто и Свилен Ноев в звуковия файл .
Още едно красиво момиченце се появи на бял свят, след като родителите му бяха финансирани по Програмата на Столичната община за подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, нуждаещи се от инвитро процедури с донорски яйцеклетки. Виктория е с мерки 3,850 кг и 51 см и се роди в болница "Надежда" под грижите на д-р Тихомирова,..