От началото на годината до 30 септември са загинали общо 9 души на възраст от 0 до 17 години при пътно-транспортни произшествия, а ранени са 964, съобщи на брифинг комисар Димитър Мичев, началник на отдел "Пътна Полиция“ към ГД "Национална полиция".
Мичев отбеляза, че голям проблем е носенето на тъмни дрехи от деца и акцентира от нуждата от светлоотразителни елементи по облеклото.
Загиналите деца под 6 години са две. На възраст от 6 до 9 г. има едно загинало дете и 146 ранени. На възраст от 10 до 14 г. има две загинали деца и 306 ранени, а загиналите на възраст от 15 до 17 г. са четири, докато ранените са 355.
За деветте месеца на 2024 г. са настъпили в страната общо 5408 пътно-транспортни произшествия, при които са загинали 338 души, а ранените са 6 818 души.
Комисар Мичев съобщи още, че в момента се провежда специализирана полицейска операция на "Пътна полиция“ в Добрич и Ямбол, а на 10 октомври такава операция ще се проведе в Търговище и Пазарджик.
От днес е започнала полицейска акция за използване на предпазни колани в автомобилите и детски столчета при превоз на деца. Димитър Мичев посочи, че данните се анализират постоянно и където има нужда се провеждат полицейски операции.
Основните причини са катастрофите по пътищата остават несъобразената скорост, отнемането на предимство и навлизане в насрещното движение. Най-много пътни произшествия се случват в периода между 17 и 18 часа, показва статистиката на МВР. В този интервал от деня през изминалите 9 месеца има и най-много загинали - 26. Загиналите пешеходци при произшествия са 81, като има увеличение по този показател.
При нарушения от млади водачи, жени със стаж до 2 години - вина имат 13%, а при мъжете е 8%, посочиха от МВР. По вина на водачи чужденци са настъпили 231 произшествия, 17 са загинали, а 355 ранени.
За контролна дейност от "Пътна полиция“ използват 299 уреда за скорост, 804 уреда за установяване на шофиране след употреба на алкохол , 29 доказателствени анализатори за алкохол и 300 уреда за установяване наличието на наркотици, посочи комисар Мичев.
Установените водачи след употреба на алкохол и наркотици са по-малко сравнение с миналата година - съответно с 258 и с 329. От началото на годината са установени 5723 неправоспособни водачи, а отнетите шофьорски книжки са 24 527. Засечени са и 2621 водачи, управлявали без необходимата категория. Отнетите МПС в полза на държавата от 4 август 2023 г. до 3 октомври 2024 г. са 857.
Съставени са 2 228 996 документа - наложени глоби с електронен фиш и актове за установени административни нарушения. Издадените електронни фишове са 1 083 103 броя. Съставените актове за алкохол са общо 8356, като 3249 са за над 1,2 промила. Установените за употреба на наркотици и техните аналози са 3126. Отказите за тестване за алкохол са 800, а за наркотици 1260.
От издадените през 2024 г. електронни фишове 43% все още не са връчени, а от издадените през последните три години не са връчени 26% от общия брой. Общо платените документи са 192 830 броя на стойност над 14 млн. лв.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..