Няколко ценни записа от Златния фонд на Българското национално радио ни връщат в предаването "Радиокафе“ отново към спомена за фронтмена на група "Щурците" – Кирил Маричков, и кинорежисьора Николай Волев – две големи имена в българската култура, които България загуби в рамките на няколко дни.
Отидоха си двама хамлетовци в нашата рок музика и кино.
Няколко поколения свързваха името, гласа и музиката на Кирил Маричков, с романтиката и силните послания във вечните хитове на "Щурците". В интервю от 19 септември 2015 година музикантът разказва своята семейна история. В нея той разкрива от кого е наследил любовта си към музиката, как е започнал да свири на различни инструменти и как тя се превръща в негова професионална и житейска съдба.
Маричков мечтаеше да събере и издаде архива със спомени и документи на своя баща, за когото разказва, но финалът остана отворен…
Към спомените за младостта на рока в България се включва в своя разказ и другият "щурец" и любим негов приятел – Петър Гюзелев. В интервю от 30 май 2007-а, те коментират табутата и забраните за младите хора в тоталитарна България, разсъждават за невъзможността днешното младо поколение да ги разбере и осмисли, за криворазбраната демокрация и за преминаването в другата крайност- пошлостта.
Предлагаме ви откъс от интервю на Николай Волев от 12 юли 1996 г., в което разсъждава как човешките и обществени пороци, отразени във филмите му "Да обичаш на инат" и "Маргарит и Маргарита", преди 1989 г., се "оголват" и "огрубяват" още повече в новия морал след промените.
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...
В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) при БАН. Тя разгледа тенденциите в развитието на 5 ключови демографски параметри на работната сила през периода 2016-2023 г. През целия период..
Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..
Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..
След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие. Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..
В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..