Организаторите от Сдружение „Защита на Боянското блато” са се погрижили публиката да има възможност да се запознае с всички, за които темата за водоема е важна, да отпразнува края на фотоконкурса, да обсъди плановете за бъдещето на Боянско блато и да се наслади на красивите кадри от дивата природа на района, заснети от талантливите участници в конкурса.
"Ние сме гражданска група, общност, която вече четири години прави всичко възможно да защити тази богата зона на биоразнообразие, това природно, социално и културно богатство в полите на Витоша", представя сдружението Александър Колев, председател на проект "Защита на Боянското блато".
В конкурса са взели участие над 25 фотографа със стотици снимки на птици, заснети в района на Боянско блато.
"Всичко започна 2022 година с навлизането на строителна техника в границите на блатото и засипването на една трета от него. Последва моментална реакция от общността там", разказва Колев за началото на протестите срещу заличаването на природния феномен .
"Всяко едно блато, особено в урбанизирана територия, то не е само обект, който съдържа в себе си биоразнообразие. То има много важни климатични функции и най-важната от тях е, тъй като ние живеем в котловина близо до планина, Боянско плато събира подпочвени, дъждовни, снежни води и бавно да ги отпуска надолу", допълва още природозащитникът.
Снимките ще бъдат изложени на пл. "Знаме на мира" и на 27 октомври (неделя). През следващия уикендът ще бъдат разположени и при НИМ.
Повече за изложбата и за борбата за защита на Боянско блато чуйте в звуковия файл.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..