“Нямаме точна статистика. Неофициално от Общината казаха, че още през първия месец по бул. “Патриарх Евтимий” - най-оспорваната и обсъждана велоалея, която маркираха да бъде двупосочна от двете страни на булеварда, там велосипедистите са се удвоили още през първия месец, което и по наблюденията на хора, които се интересуват от темата, виждат увеличение на велотрафика там”, казва Иво Делин.
Той разказа, че през почивните дни, когато времето е хубаво, алеята се пълни със семейства с малки деца, които я използват и се чувстват по-безопасно.
“Най-вероятно използват велоалеята и връзката ѝ към Южен парк”, допълва той. “Това беше една дългоочаквана връзка, която беше предвидено да бъде направена през 2012 г. и от тогава сме в постоянни спорове, натиск и опити да се угоди на всички. Това, естествено, няма как да стане без някои компромиси”, обяснява Иво Делин.
Отделянето на велоалеите от движението, за колоездачите са зони с повишена сигурност, обяснява Калин Апостолов. Според него, задръствания по “Патриарха” е имало е преди да бъде направена велоалеята и още едно платно за колите не решава проблема.
Иво Делин разказа и за инициативата велосипедисти, представени от сдружение “Велоеволюция”, заедно с още няколко неправителствени организации, да участват в работна група в Столичната община, където да бъдат решавани проблемите на велосипедистите в столицата. Вече са проведени и няколко такива комисии.
Според велосипедистите, в Общината от години няма адекватна информационна кампания за ползите от карането на колело за здравето на хората, а и за околната среда.
На 29 октомври, от 18.00 часа, в градинката пред църквата “Св. Седмочисленици” ще се проведе третото издание на “Вело Аперитиво”.
Всеки последен четвъртък от месеца пък се провежда и регулярното събитие “Критична маса”, което този път ще бъде тематично за Хелоуин. Мястото е на Пилоните пред НДК, от 18.30 ч., а всички желаещи да се включат във велообиколката из София, могат да облекат и тематични костюми.
Чуйте цулия разговор на Боян Бочев в звуковия файл.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..