В творческо поле за срещите ѝ с големите личности се превръщат страниците на вестник "Континент" през 90-те.
"Там ми дадоха пространство за големи “напоителни“ интервюта, естествено с хора, които имаха какво да кажат – мъдрите хора. И ние ги намирахме сред хората на духа – една огромна палитра от писатели, актьори, режисьори, музиканти, художници, учени, университетски преподаватели. За мен беше не просто привилегия, а щастие да ги срещна. Първите големи интервюта започнаха през 1993 година", разкри тя.
Да напише книга е вдъхновена от своята майка.
"Продължавах да работя на бързи обороти, но тази мисъл стоеше в паметта ми. И когато вирусът ни затвори, чудейки се какво да правя и за да съм полезна на себе си и може би на някой друг, започнах да си преглеждам архивите. Освен изрезките с интервюта, намерих едни кутии в които без да мисля за нещо конкретно съм съхранила гласовете на повечето от героите в тази книга", разказа Виолета Цветкова.
В "45 срещи насаме с незабравимите" авторката представя свои срещи с големи личности, оставили следа в културния живот на България – актьорите Таня Масалитинова, Никола Анастасов, Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев, Чочо Попйорданов, Катя Паскалева, Тодор Колев, Коста Цонев, Стефан Данаилов; режисьорите Коко Азарян, Иван Андонов, Рангел Вълчанов.
"В съзнанието ми това бяха едни от първите имена, които са задължителни", сподели Цветкова.
Ровейки в кутията, тя открива гласа на доайена на българското кино Захари Жандов.
"Това беше последното му интервю, от средата на 90-те, когато той вече беше много възрастен. Слушах тези гласове на писатели – Георги Данаилов, Леда Милева в последните ѝ години, художници... Идеята на тази книга беше да събера в страниците ѝ хора, които вече не са сред нас, за да си припомним, но за съжаление сред тях има и много млади хора има, и почти столетници – "Несърдити старчета", с цялото ми уважение към възрастта", коментира тя, разказвайки за едноименната рубрика, която води преди повече от 25 години на страниците на вестник "Новинар". В тази рубрика гости са Коста Цонев, след него писателят Любомир Левчев...
Освен “Несърдити старчета“, както се нарича първата част на книгата, изданието има още няколко раздела: “Неостарели любимци“, “Неподражаеми дами“ и “НЕзабравени вдъхновители“.
Широк е периметърът на нейните Незабравими. Един от тях е и певецът Димо от група "ПИФ".
Представените срещи в книгата не са творчески портрети, а моменти снимки, уточни още Виолета Цветкова.
"Не-то в различните раздели на книгата е с главни букви, защото за мен, за вас те са незабравени, но за много хора са забравени. И ако се докоснат до тези четива, те ще върнат спомена, а съвсем младите поколения, които няма как да знаят за тях, се надявам да научат", вярва Виолета Цветкова.
Книгата излезе в навечерието на празника на Народните будители с подкрепата на Министерство на културата, по издателската програма "Помощ за книгата".
Впечатляващият разказ на Виолета Цветкова чуйте в разговора на Лили Големинова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..