В творческо поле за срещите ѝ с големите личности се превръщат страниците на вестник "Континент" през 90-те.
"Там ми дадоха пространство за големи “напоителни“ интервюта, естествено с хора, които имаха какво да кажат – мъдрите хора. И ние ги намирахме сред хората на духа – една огромна палитра от писатели, актьори, режисьори, музиканти, художници, учени, университетски преподаватели. За мен беше не просто привилегия, а щастие да ги срещна. Първите големи интервюта започнаха през 1993 година", разкри тя.
Да напише книга е вдъхновена от своята майка.
"Продължавах да работя на бързи обороти, но тази мисъл стоеше в паметта ми. И когато вирусът ни затвори, чудейки се какво да правя и за да съм полезна на себе си и може би на някой друг, започнах да си преглеждам архивите. Освен изрезките с интервюта, намерих едни кутии в които без да мисля за нещо конкретно съм съхранила гласовете на повечето от героите в тази книга", разказа Виолета Цветкова.
В "45 срещи насаме с незабравимите" авторката представя свои срещи с големи личности, оставили следа в културния живот на България – актьорите Таня Масалитинова, Никола Анастасов, Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев, Чочо Попйорданов, Катя Паскалева, Тодор Колев, Коста Цонев, Стефан Данаилов; режисьорите Коко Азарян, Иван Андонов, Рангел Вълчанов.
"В съзнанието ми това бяха едни от първите имена, които са задължителни", сподели Цветкова.
Ровейки в кутията, тя открива гласа на доайена на българското кино Захари Жандов.
"Това беше последното му интервю, от средата на 90-те, когато той вече беше много възрастен. Слушах тези гласове на писатели – Георги Данаилов, Леда Милева в последните ѝ години, художници... Идеята на тази книга беше да събера в страниците ѝ хора, които вече не са сред нас, за да си припомним, но за съжаление сред тях има и много млади хора има, и почти столетници – "Несърдити старчета", с цялото ми уважение към възрастта", коментира тя, разказвайки за едноименната рубрика, която води преди повече от 25 години на страниците на вестник "Новинар". В тази рубрика гости са Коста Цонев, след него писателят Любомир Левчев...
Освен “Несърдити старчета“, както се нарича първата част на книгата, изданието има още няколко раздела: “Неостарели любимци“, “Неподражаеми дами“ и “НЕзабравени вдъхновители“.
Широк е периметърът на нейните Незабравими. Един от тях е и певецът Димо от група "ПИФ".
Представените срещи в книгата не са творчески портрети, а моменти снимки, уточни още Виолета Цветкова.
"Не-то в различните раздели на книгата е с главни букви, защото за мен, за вас те са незабравени, но за много хора са забравени. И ако се докоснат до тези четива, те ще върнат спомена, а съвсем младите поколения, които няма как да знаят за тях, се надявам да научат", вярва Виолета Цветкова.
Книгата излезе в навечерието на празника на Народните будители с подкрепата на Министерство на културата, по издателската програма "Помощ за книгата".
Впечатляващият разказ на Виолета Цветкова чуйте в разговора на Лили Големинова.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..