В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив преход (Just Transition Fund – JTF). 21 милиона евро са предоставени от Европейската комисия по JTF, a Европейската инвестиционна банка отпуска заем на стойност 84 милиона евро. Градската управа заедно с хората в Острава са сметнали, че такава зала за различни културни и образователни събития ще промени живота в града, ще спомогне за диверсификацията на икономиката на региона Моравия – Силезия, така че да не се разчита само на въглищата. Мините в самата Острава за затворени още през 1990, но в околностите има такива, които са важни за индустрията и днес. Но образът, който искат да градят, ще бъде различен.
Концертната зала ще бъде създадена по най-високите стандарти, поканен е американски архитект, който е водещ в тази сфера, самата сграда ще бъде и „зелена“, с инсталирани 392 соларни панела и свързана с геотермални извори за отопление.
Острава се намира в източната част на Чехия, близо до границите с Полша и Словакия, населението на града е около 300 000 души, но с околните сателитни градчета достига близо милион. По време на Европейската седмица на градовете и регионите в Брюксел разговарях с Рихард Верес, кмет на един от най-големите райони на Острава – Силезия Острава, който от две години е делегат в Европейския комитет на регионите. Ето какво разказа той специално за Радио София:
„Острава има сериозно индустриално наследство, но към днешна дата е трудно да бъдем конкурентноспособни, защото много хора напуснаха региона. Затова сега главната ни цел е да задържим младите, сериозно работещите и талантливи млади хора, да направим региона атрактивен за тях, Острава да бъде град близък до хората, близък до природата и близък до света.
Ние обожаваме културата в нашия град и имаме големи проекти в тази сфера. Най-амбициозният от тях, най-мащабния е построяването на нова концертна зала, за което сме ангажирали прочутия като един от най-добрите в тази сфера, манхатънския архитект Стивън Хол. Това е един ключов проект за бъдещето на нашия град, защото ние може да имаме добри пътища и инфраструктура, но за да задържиш младите и образовани хора, трябва и култура.
Има пари от бюджета на нашия град, използвахме също средствата от Justtransitionfund (Механизма за справедлив преход), който е точно за това – за трансформацията на минните региони, ние правим трансформация към културата на бъдещето. За да съберем необходимите средства за залата, използвахме и финансовите инструменти на Европейската инвестиционна банка. Да, ние имаме и проекти с сферата на иновациите и индустриите, защото е важно да се създават нови работни места, но трябва да има културни забавления и преживявания за хората – в това вярваме, така и създаваме бъдещето на Острава. Строителството на новата концертна зала вече е в ход, като предвиждаме официалното й откриване да е през 2027 година.“
Как реагираха хората в Острава, какви са коментарите им?
Ние имаме план за развитието на целия град, подробен план и за всеки елемент от него търсим гражданското участие. Хората на Острава участваха активно в създаването на този план и всичко в него, включително и построяването на нова концертна зала, са съгласувани с тях. Оказа се, че именно културата е една от сферите, в които хората искат повече проекти, както и в спорта, защото работят много усърдно и искат да имат качествена почивка и балансът между работа и забавлението в много важен.
А каква е ситуацията с мините?
Всички мини в Острава бяха затворени през 1990. Има все още немалко въглищни мини около Острава и Тарбина, които все още функционират, но ние имаме много индустриално производство, предприятия за стомана и мед. Затова едно от големите предизвикателства пред нас е да пазим и щадим природата. Ще запазим тези предприятия, но те се нуждаят от модернизиране – в процесите на производство и в крайния отпечатък.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..