“Сградите, строени в миналото са отговаряли на определени правила, които са конкретни за съответното време. В течение на времето изискванията се променят. В момента критериите за енергийна ефективност са значително по-високи”, казва инж. Росен Цеков - преподавател в Катедра “Топлинна и хладилна техника” в Техническия университет.
Една сграда е енергийно ефективна, когато отговаря на съвременните изисквания за това. Тези изисквания са нормативно определени. Тези сгради трябва да осигуряват необходимия топлинен комфорт при ниски разходи на енергия (това се определя от категорията на сградата) и дали тя изпълнява изискванията за енергийна ефективност.
Доц. Цеков подчерта, че трябва да се прави разлика между икономия на енергия и енергийна ефективност. “Защото не сме енергийно ефективни, ако стоим на студено и спестяваме енергия, а когато се чувстваме добре, имаме необходимия топлинен комфорт и това е при ниски разходи за енергия”.
При купуване на ново жилище трябва да се обърне внимание на цялата сграда като съвкупност от предприети действия, свързани с енергийната ефективност, съветва той - както и да се изисква, ако има такъв, сертификат за съответните енергийни характеристики.
Според него, ако не се направи изолация и не се смени дограмата на цялата сграда, не може да се говори за истинска енергийна ефективност. Точно това дава предимство на новото строителство, защото при него още при строежа са заложени новите изисквания за енергийна ефективност на сградата.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..