В разговор за съвременно изкуство в предаването “Радиокафе“ гостуваха Боряна Джикова, Арън Рот, Георги Петров.
Невидим мост между България и Франция очертахме в ефира на “Радиокафе“ с новината за покана за организиране на изложби от Центъра за съвременно изкуство в град Динлебан.
Тя ще бъде открита в центъра на историческия град, където са разположени 20 затворени магазина, в резултат на фалита на малкия бизнес в града. Български художници бяха поканени да осъществят свои изложби в изоставените пространства.
По време на своя престой в резиденция в града, художниците трябва да създадат проекти, които са обвързани със средата и спецификата на града, както и с общностите, които живеят там, които да превърнат магазините в механизми за създаване на въображение, като част от градската среда, която оформя ежедневието и ни повлиява дори на подсъзнателно ниво.
Галерия с нова локация ще отвори врати и у нас, на Женския пазар.
Според изкуствоведа Боряна Джикова, това е предизвикателство, свързано с медиацията на културния процес и на изкуството генерално.
"Начинът, по който ние ще обясним изкуството на хората от пазара, начина по който те биха реагирали, доста дълго си мислех какво трябва да съдържа тази първа изложба, за да бъде четима от всички, или поне да има един културен продукт“, посочи тя. По думите ѝ, изкуството не може да бъде разбрано от всички и всички да мислят, че е стойностно.
"Но все пак ми се искаше да има нещо, в което абсолютно всички хора на пазара да се припознаят", добави Джикова.
Първата организирана групова изложба се открива тази вечер в 18.00 часа. Тя е с тема “Пазар на желанията“. Ще представи живопис, скулптура, керамика, както и по-абстрактни неща. Тя е свързана с пазара в по-широк и в по-тесен смисъл, като част от художниците направиха работи, свързани с конкретните им изживявания на Женския пазар.
„Всички хора от пазара и околността бяха изключително дружелюбни и дойдоха да се запознаят с нас. Естествено реакциите бяха разнопосочни. По-скоро съвременните форми на изкуство, които сме свикнали да показваме не са съвсем конвенционално разпознати на тази локация, затова за мен беше важно да имаме живопис в първата изложба, която ще бъде на Стефания Батоева“, коментира Боряна Джикова. Тя разкри, че има енергия, която може да се усети на Женския пазар, свързана с неговото обогатяване с различни видове дейности, не само търговска.
“Може би ще бъде предизвикателство в контекста на това как представяме това изкуство, но смятам, че локацията наистина е богата и интересна. Все пак, това е стара София“, изтъкна тя.
За груповата изложба “Пазар на желанията“, която ще обогати и преобрази визията на Женския пазар, разказа и Алън Рот.
„Идеята е да разкажем за нашите желания, идеи и мечти, да свържем изкуството с пазара, предметите, които ползваме и реалността там“, посочи той. Изложбата е колаборация с лондонска галерия, която също открива пространство на Женския пазар.
Чуйте повече от разговора в звуковия файл.
Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот. Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето...
Размяната на нападки между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски породиха опасения за коренна промяна на курса на Щатите спрямо Русия. В острата реторика някои видяха старт на най-голямото геополитическо преразпределение след края на Втората световна война. Обвиненията в диктатура спрямо Зеленски и..
"Есента на ловеца“ е нов съвременен български филм, който тръгва по кината от този уикенд. Филмът е на белгийския режисьор Андре Шандел, чиято съпруга Вера Шандел познаваме от формацията "Сантиментъл суингър“ и множество музикални джаз проекти. Тя е и продуцент на филма. Филмът третира важни въпроси, касаещи човешките..
Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Трима от осем са музикантите на група Funkilusious, които гостуваха в предаването "Добър вечер, София“ с изключително добри новини - увеличен състав, предстоящ концерт и представяне на 3 песни от очакван нов албум. С тях вече свири и прекрасния тромбонист Неделчо Нинов, който поддържа брас секцията на групата. Заедно с Вальо, Мартин и..