В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим.
С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни хора и с наши лични спомени включително, свързани с мястото, в което сме се родили, където живеем, работим или просто посещаваме по-често. Така от 2010 година насам са номинирани най-различни по вид и възраст дървета.
В предаването “Радиокафе“ гостува Любомира Колчева, председател на фондация “Екообщност“ и арборист, за да разкаже за тазгодишните номинации на конкурса “Дърво с корен“, според които ще бъде избрано най-забележителното дърво с история.
“Миналата година имахме една пауза в провеждането на конкурса по вътрешно-организационни причини и за тази година сега предстои да обявим конкурса. Предвид наближаващите коледни и новогодишни празници, предвиждаме около месец и половина време за изпращане и споделяне на предложения от хора, които биха искали да участват с дърво, което ще номинират, след което нашето жури ще прегледа всички предложения“, съобщи тя.
Освен това, журито ще определи 10-те номинации с най-интересни истории, сред които се надяваме отново да има вековни, които да участват в раздела “Вековните дървета говорят“.
Категориите в конкурса основно са три, най-голямата от които е “Дърво с корен“. Във "Вековните дървета говорят" участват дървета над 100 години, за които е известна някаква история, свързана с историческото минало или с мястото, откъдето е дървото.
"Млад природолюбител“ е третата категория, за която екипът на фондацията обмисля със своите съмишленици по темата “Градска среда и дървета“ да поканят експерти в грижата и отглеждането на зелената система на града.
“Решили сме да пуснем една категория, в която да поканим общини или граждани да дадат предложения, като изпратят снимка и разказ за дървета, за които те преценяват, че се полагат много качествени грижи“, поясни Любомира Колчева.
Арбористите извършват оглед и оценка на дървото и дават препоръки какво би могло да се направи за правилното му отглеждане.
В конкурса се набляга по важност не толкова на състезателния характер, а на ценността на традицията, историята, с която е свързан дървесния вид.
Предстои всеки да може да гласува на платформата на фондация "Екообщност“.
“Призоваваме хората да си помислят, да се огледат и да си направят снимки на дърветата, които да подготвят и да ни ги изпратя като номинации. След като ги получим, нашето жури се събира и излъчва десет от тях – с истории и снимки на дърветата, разказ къде се намират и каква е възрастта им. Едва тогава следва гласуването, което протича в рамките на около месец“, подчерта Любомира Колчева.
Повече за типа и начина на гласуване и още интересни аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..
Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..
През днешния ден ще бъде слънчево, в следобедните часове и горещо. Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София – около 32°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около..
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..