От неделя (24 ноември 2024 г.), специално създаденият за българските потребители, държавни институции и бизнеса модел, ще бъде достъпен за всички граждани чрез чат платформата. По този начин България ще стане първата страна в света, в която държавна организация пуска безплатно технология на световно ниво.
BgGPT, версията 27b надминава безплатната версия на GPT-4o-mini и се конкурира с платената GPT-4o на OpenAI по производителност на български език, казват създателите й.
Пред Радио София Антон Александров - изследовател в INSAIT, един от хората, който стои зад проекта BgGPT обясни, че с новата версия е възможно да се постигне много повече за българския език и българската аудитория, нещо, което досега не е било добре създадено.
"Като се имат предвид публичните чатове като ChatGPT, платените версии и такива, за които трябва да се дадат много средства, за да могат да се използват добре, а всъщност не е нужно. Ние направихме нещо, което може да се използва от бизнеса и от хората вкъщи и да работи по-добре от безплатната версия", каза Александров.
Грета Грудева е току-що дипломиран журналист във Факултета по журналистика и масови комуникации с тема, която изследва как можем да приложим изкуствения интелект за целите на журналистиката.
"Изследванията ми бяха три вида, като най-интересно беше това, което проведох сред 223 българи, където усетих доста несигурност в тях по отношение на изкуствения интелект. Те знаят за него, голяма част са го използвали, но забелязах, че процентите са по-високи при хората, които предпочитат да четат статии от журналисти, отколкото написани от изкуствен интелект. Въпреки че, изследвания показват, че в повечето случаи хората не разпознават кога нещо е написано от изкуствен интелект", каза Грета Грудева.
BgGPT е част от по-широка стратегия за развитие на изкуствения интелект в страната. Българският институт за компютърни науки и изкуствен интелект си партнира с организации като "Просвета" и Lex.BG за внедряването на изкуствен интелект за решения в публичната администрация, образованието и бизнеса.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...