Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Попйорданов, експерт, говорител на БААТ:

Край София, Дунав и в Северозападна България има широки възможности за алтернативен туризъм

В предаването "Ритъмът на столицата“ разговаряме за алтернативния туризъм в неговите разновидности – селски, екотуризъм дори и приключенски. Доколко е познат у нас, кои са неговите основни проблеми и какво би могло да се направи, за да се подобри предлагането му. Събеседник  и експерт по темата е Любомир Попйорданов, който е сред учредителите на Българската асоциация по алтернативен туризъм (БААТ), неин председател до 2011 година, а понастящем - говорител.

  • Пътешествал е в повече от 20 страни. Правил е свои изложби с живопис, фотография и е автор на книгата "Усещане за планина". Председател на Асоциация "Планини и хора" и Асоциацията на планинските водачи в България. Продуцирал е филми и е организирал десетки журналистически пътувания. Постоянно се явява в ролята на PR на България, а в последно време се изявява и като издател. Мечтае България да се превърне в най-желаното и скъпо село на Европа, а планините и зелените територии да намерят своето достойно и мощно лоби в гражданското общество, сред инвеститорите и политиците.

По думите му, всякакви форми на алтернативен туризъм могат да се практикуват в Софийското поле и планините край София.

"В някои пътеводители се казва, че Витоша е софийският Везувий и това наистина е така, защото Витоша се издига на 1700 метра над София. Везувий не се издига много повече, напротив – по-малко над Помпей и над Неапол. Това, което може да се прави във Витоша всъщност е всичко: наблюдение – има мечки, над 200 вида птици преминават или имат местообитание, страхотна флора, възможност за всякакъв вид планинско колоездене, ендуро, възможност и за преходи със ски, за снегоходки, имаме кукерски празници, български традиции в селата край София, съчетани с най-различни алтернативни превозни средства", отбеляза Попйорданов и допълни, че хората не виждат планината, не я познават, не я преживяват.

"Тук е задължението на институциите, въпрос и на образование и въпрос на гледна точка на професионалистите в туризма, които се стремят за заведат хората далеч от София. Всъщност тук има прекрасни възможности и много чужденци посещават столицата ни именно за това, защото виждат и този вид туризъм и тази нейна привлекателност", категоричен е експертът.

По думите му, проблемът хората да не предпочитат или да не знаят за този вид туризъм е първо в това, че потребителската култура на туризма в България е е в ранен етап на развитие, дори не можем да говорим за култура, а за събуден интерес, особено след ковид пандемията, но стремежът на хората е да посетят далечна, екзотична дестинация.

Природен парк „Витоша“ Снимка: БГНЕС

"Ако говорим за устойчив, отговорен туризъм, който е много щадящ към природата и приходите от който остават за местната общност, без много въглеродни отпечатъци и прочие, то Витоша и българските планини са просто идеални за това. Дистанциите в България могат да се покриват с развитието на обществения транспорт, на достъпността. С влаковете има неща, които не ни харесват, но има хора, които идват в България и провеждат 15-дневно пътуване само с влак, това могат да го правят чужденците, но ние българите предпочитаме собствената си кола, защото все бързаме за някъде. А в същността си алтернативният туризъм - не их казал, че е бавен, но той предполага не да търсим да видим всичко в едно пътуване, а да имаме едно дълбоко променящо ни изживяване, да посетим местните хора, да видим къде живеят, да опитаме тяхната храна и с това свое пътуване ще поставим знак за значимост на мястото, което сме посетили", подчерта Любомир Попйорданов.

Сред трайно обособените места за алтернативен туризъм са Родопите, Пампорово през летните месеци, както и всички села в околността край р. Арда, Девинска река, Триградска река, Чепеларе, от Долината на Места, до турската и гръцката граница, до Мезек, едни по-скоро бавни пътища, по които има предпоставка за по-малко катастрофи и каране на колело, много села, с различни вярвания и култура, посочи Попйорданов.

Още интересни аспекти по темата, чуйте в разговора на Данаил Конов.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.02.25: Да говориш за еврото или да убеждаваш "За" еврото

Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..

публикувано на 04.02.25 в 18:45

Дадоха старт на Националната кампания "Предай доброто!"

С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..

публикувано на 04.02.25 в 18:19
Атанас Димитров

Хотелиерите и ресторантьорите настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС

Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..

публикувано на 04.02.25 в 17:43
Сцена от комедията

Постановката "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров и с музиката на Свилен Ноев тръгва из страната

Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..

публикувано на 04.02.25 в 17:05

Адв. Мария Петрова: Преди интервенция се информирайте кой ще я извърши

В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..

публикувано на 04.02.25 в 16:47

Свами Тиртха: Ако сме удовлетворени от това, което имаме, липсва мотивация за промени

Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..

публикувано на 04.02.25 в 16:10

Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна, настояват от бранша

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

публикувано на 04.02.25 в 15:48