Пред Радио София зам.-председателят на БХРА Атанас Димитров посочи, че към инициативата в Кюстендил са се присъединили и представители на бизнеса от Дупница, Сапарева баня, Велинград, Боровец, Банско и Перник.
"Акцентът беше да се срещнем с представители на малкия, на семейния бизнес, с хората, които работят на терен, с обикновените ресторантьори, които с целите си семейства се трудят. На събитието присъстваха и представители на местната власт, както и депутати и представители на Сдружението на заведенията в България, и на Българската асоциация на заведенията. С това ние показваме, че различните браншови организации стоим заедно за постигане на тази цел, т.е. на запазване на диференцираната ставка“, отбеляза Димитров.
По думите му, когато ДДС беше намален на 9% по време на пандемията от Covid-19, браншът е получил упреци, че тогава не е намалил цените на услугите.
"Функцията не беше да намаляваме цените, а беше разликата да остане като компенсация. Сега, в 22 държави от Европейския съюз се прилага такава ставка и тя се прилага и за други бизнеси, но конкретно за туризма. Трябва да си зададем въпроса – защо тези държави, някои от които не са в ЕС, но са преки конкурентни в туризма на България, други са в ЕС, но са такива туристически гиганти, те прилагат тази ставка“, посочи Атанас Димитров.
Според него, зависимостта за прилагане на такава ставка, е че данъкът има особеността в определени ситуации да се поема частично от бизнеса.
"Тъй като нашият бизнес е много специфичен за изработване на единица продукт, зад нас стоят изключително много хора. Ако едно малко заведение прави оборот от 1000 лева на ден, зад него стоят 10-12 души средносписъчен състав“, обясни зам.-председателят на БХРА.
По думите му, трудът на хората "изсмуква" печалбата. При по-високо ДДС, добавената стойност за бизнеса е нищожна и трудно могат да покрият разходите си, каза Атанас Димитров.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Сдружение "Приключения с кораб" създаде нов куклен спектакъл с музика на живо "Анук", който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..