Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хотелиерите и ресторантьорите настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС

Атанас Димитров

Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за конкурентоспособността и оцеляване на бранша.

Пред Радио София зам.-председателят на БХРА Атанас Димитров посочи, че към инициативата в Кюстендил са се присъединили и представители на бизнеса от Дупница, Сапарева баня, Велинград, Боровец, Банско и Перник.

"Акцентът беше да се срещнем с представители на малкия, на семейния бизнес, с хората, които работят на терен, с обикновените ресторантьори, които с целите си семейства се трудят. На събитието присъстваха и представители на местната власт, както и депутати и представители на Сдружението на заведенията в България, и на Българската асоциация на заведенията. С това ние показваме, че различните браншови организации стоим заедно за постигане на тази цел, т.е. на запазване на диференцираната ставка“, отбеляза Димитров.

По думите му, когато ДДС беше намален на 9% по време на пандемията от Covid-19, браншът е получил упреци, че тогава не е намалил цените на услугите.

"Функцията не беше да намаляваме цените, а беше разликата да остане като компенсация. Сега, в 22 държави от Европейския съюз се прилага такава ставка и тя се прилага и за други бизнеси, но конкретно за туризма. Трябва да си зададем въпроса – защо тези държави, някои от които не са в ЕС, но са преки конкурентни в туризма на България, други са в ЕС, но са такива туристически гиганти, те прилагат тази ставка“, посочи Атанас Димитров.

Според него, зависимостта за прилагане на такава ставка, е че данъкът има особеността в определени ситуации да се поема частично от бизнеса.

"Тъй като нашият бизнес е много специфичен за изработване на единица продукт, зад нас стоят изключително много хора. Ако едно малко заведение прави оборот от 1000 лева на ден, зад него стоят 10-12 души средносписъчен състав“, обясни зам.-председателят на БХРА.

По думите му, трудът на хората "изсмуква" печалбата. При по-високо ДДС, добавената стойност за бизнеса е нищожна и трудно могат да покрият разходите си, каза Атанас Димитров.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

134 храма са без пожарогасители, връчени са 127 писмени разпореждания

В 134 от православните храмове и в 22 от местата за настаняване има несъответствия на правилата за пожарна безопасност, основно недостатъчни средства, като пожарогасители и пропуски в документацията, съобщават от ГД ПБЗН на брифинг във връзка с предстоящите Великденски празници, цитирани от БГНЕС. В 127 от храмовете са връчени писмени разпореждания,..

публикувано на 16.04.25 в 13:07
архив

Деца ще боядисат 1000 яйца на Велики четвъртък в Студентски град

За поредна година, на две места в София, ще се проведе инициативата "Голямото великденско боядисване на яйца“. Събитието създава общности и привлича все повече обществено внимание върху доброволчеството у нас. Утре, на Велики четвъртък, в Студентски град, 150 деца ще се включат в боядисването на 1000 яйца, каза пред Радио София директорът на..

публикувано на 16.04.25 в 13:02

По инвитро програмата на Столичната община са одобрени още 12 двойки

12 от общо 21 кандидатстващи двойки бяха одобрени за финансиране на инвитро процедури с донорски яйцеклетки по специалната Програма на Столичната община. Това реши на последното си заседание Програмният съвет, който разглежда документите на семействата. 7 от разгледаните кандидатури трябва да представят допълнителни здравни изследвания или..

публикувано на 16.04.25 в 12:29

Доц. д-р Мирослав Цветанов разглежда "Анатомия на куклата" в новата си книга

В новата си книга авторът доц. Мирослав Цветанов ни запознава с тайните и особеностите на непознатото и впечатляващо изкуство на водния куклен театър. В нея разказва и за тайните и неразкритите и до днес особености на професионалното куклено изкуство. Самата книга е разделена в две части . Първата е п осветена на древното изкуство на водния..

публикувано на 16.04.25 в 12:25
Стефан Маринов от ГЕРБ-СДС.

Депутати отбелязаха 100-годишнината от атентата в "Света Неделя"

С декларации депутати от различни парламентарни групи отбелязаха 100-годишнината от атентата в църквата "Света Неделя", извършен на 16 април 1925 година.  "До края на 20 век това е най-кървавият атентат в света. Позорен и трагичен акт, причинен на България от подчинената на коминтерна Българска комунистическа партия. Днес, един век след това..

публикувано на 16.04.25 в 11:58

Проф. Бошнакова: Да не дадем ИИ да мисли вместо нас, да го правим заедно!

Както много други професии в нашето съвремие, пиарът и комуникациите вече не могат без технологиите, един от последните резултати на които е изкуственият интелект (ИИ). Много задълбочена картина на това твърдение дават проф. Десислава Бошнакова и доц. Евелина Христова в своята книга "PR и изкуствения интелект" .  "Информационните..

публикувано на 16.04.25 в 11:54

Започва обход на пътищата, където стават най-много катастрофи

От следващата седмица започват обходи на участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия по републиканската пътна мрежа,  стана ясно на проведената работна среща по покана на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. В нея участва ръководството на Агенция „Пътна инфраструктура“, председателят на Държавната..

публикувано на 16.04.25 в 11:42