За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември.
Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на прочутата литературна класика. Изданието е в превод на Лилия Сталева с илюстрации от художника Анани Борисов, а дизайнът на корицата е на Капка Кънева.
В предаването “Радиокафе“ гостуваха издателят Николета Руева и илюстраторът Анани Борисов.
На тазгодишното 51-во издание на Панаира на книгата присъстваха много чуждестранни гости и писатели, обобщи Руева. Преиздаването на романа “Парижката света Богородица“ е планирано още след пожара на катедралата.
"Бях се свързала с човека, който държи авторското право не превода на Лилия Сталева - класически превод, четен от няколко поколения, и имахме уговорка да подпишем договор, но малко преди това да се случи, той ми изпрати имейл, че се отказва. Съответно друго издателство издаде книгата, а ние изчакахме да им изтече договорът, за да получим отново правата, а това с откриването на катедралата беше едно голямо съвпадение", коментира Николета Руева.
Новите издания на романа са две, тъй като дизайнерът Капка Кънева, която е оформител на целия проект, решава с екипа на издателството да направи страниците на една книгите с цветна порезка.
“Решихме, че щом така или иначе издаваме две книги, то защо да не бъдат с различни корици. Вътре в книгите всичко е еднакво, съдържат 24 илюстрации от Анани Борисов, разликата е само външна, за да може всеки читател да избере изданието, което предпочита“, уточни Николета Рулева.
Поместените в изданията илюстрации са студентски проект на Анани Борисов. “Датират от втори курс, докато учих в Академията, отпреди 8 години, а Капка Кънева и професор Виктор Паунов имат огромни заслуги за визуализирането от моя страна на този текст“, поясни художникът.
"Излязоха наяве тези красиви илюстрации, които са ги виждали малцина студенти и преподавателите им, и днес са достъпни за широката публика“, допълни издателят Николета Рулева.
Романът "Парижката света Богородица“ на Виктор Юго в класическия му вид е вдъхновил стотици творци от различни жанрове от два века насам – музика, театър, кино, телевизия, анимация. Оказва се че има огромен принос в опазването на самата катедрала от разруха през XIX век, за което научаваме от послеслова в края на съвременните издания, от редакторката Благовеста Кирилова.
"Тя написа послеслов в края на романа, който обръща внимание на това, което не много хора знаят, че Юго пише тази книга с много внимание отделено на катедралата, защото в онези години тя е била доста запусната, и след като той пише своята творба с надеждата да насочи вниманието към тази величествена сграда, действително се предприемат мерки и тя бива реновирана още тогава“ разкри Николета Рулева.
Чуйте какво сподели илюстраторът Анани Борисов за работата си по персонажите в новото издание на романа “Парижката света Богородица“, от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..