Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две нови издания на класиката на Юго "Парижката света Богородица" са на българския книжен пазар

Издателят Николета Рулева и илюстраторът Анани Борисов в "Радиокафе"

Снимка: Радио София

За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември.

Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на прочутата литературна класика. Изданието е в превод на Лилия Сталева с илюстрации от художника Анани Борисов, а дизайнът на корицата е на Капка Кънева.

В предаването “Радиокафе“ гостуваха издателят Николета Руева и илюстраторът Анани Борисов.

На тазгодишното 51-во издание на Панаира на книгата присъстваха много чуждестранни гости и писатели, обобщи Руева. Преиздаването на романа “Парижката света Богородица“ е планирано още след пожара на катедралата. 

"Бях се свързала с човека, който държи авторското право не превода на Лилия Сталева - класически превод, четен от няколко поколения, и имахме уговорка да подпишем договор, но малко преди това  да се случи, той ми изпрати имейл, че се отказва. Съответно друго издателство издаде книгата, а ние изчакахме да им изтече договорът, за да получим отново правата, а това с откриването на катедралата беше едно голямо съвпадение", коментира Николета Руева. 

Новите издания на романа са две, тъй като дизайнерът Капка Кънева, която е оформител на целия проект, решава с екипа на издателството да направи страниците на една книгите с цветна порезка. 


“Решихме, че щом така или иначе издаваме две книги, то защо да не бъдат с различни корици. 
Вътре в книгите всичко е еднакво, съдържат 24 илюстрации от Анани Борисов, разликата е само външна, за да може всеки читател да избере изданието, което предпочита“, уточни Николета Рулева.

Поместените в изданията  илюстрации са студентски проект на Анани Борисов. “Датират от втори курс, докато учих в Академията, отпреди 8 години, а Капка Кънева и професор Виктор Паунов имат огромни заслуги за визуализирането от моя страна на този текст“, поясни художникът.

"Излязоха наяве тези красиви илюстрации, които са ги виждали малцина студенти и преподавателите им, и днес са достъпни за широката публика“, допълни издателят Николета Рулева.

Романът "Парижката света Богородица“ на Виктор Юго в класическия му вид е вдъхновил стотици творци от различни жанрове от два века насам – музика, театър, кино, телевизия, анимация. Оказва се че има огромен принос в опазването на самата катедрала от разруха през XIX век, за което научаваме от послеслова в края на съвременните издания, от редакторката Благовеста Кирилова.

"Тя написа послеслов в края на романа, който обръща внимание на това, което не много хора знаят, че Юго пише тази книга с много внимание отделено на катедралата, защото в онези години тя е била доста запусната, и след като той пише своята творба с надеждата да насочи вниманието към тази величествена сграда, действително се предприемат мерки и тя бива реновирана още тогава“ разкри Николета Рулева.

Чуйте какво сподели илюстраторът Анани Борисов за работата си по персонажите в новото издание на романа “Парижката света Богородица“, от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15