Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Певицата Ива Янкулова с ново поприще - учител по изобразително изкуство

Артистът Ива Янкулова
Снимка: Даниел Ненчев
Ива Янкулова е поет, музикант, артист, а от скоро е в съвсем нова светлина  - тази на учител по рисуване в малкото китно градче Бяла, което се намира близо до курорта “Обзор”.

“Аз не само съм учител, но взех решението да съм много далеч от София. Така се случи, че преди няколко години попаднах на почивка там и ми хареса много градът. Много бързо взех решение, че искам да живея там. Първо дойде решението за инвестиция в жилище. Винаги съм искала да живея близо до морето”, разказа тя.

Основният мотив за промяната всъщност е желанието да намери място, където да твори.

“Аз не бях хващала четката от доста години. Завършила съм художествената академия преди 15 години, специалност “Мода”, но винаги съм харесвала не толкова дизайна, колкото живописта. Това лято започнах да рисувам там доста”.

Мотивът за решението на Ива Янкулова да направи драстичната промяна в живота си е много ясен. “Аз знам, защо съм там. За мен това е смисъл. Това е физически аз да мога да направя нещо, без да се вайкам и без да влизам в някакви хипотези за това какво може и не може да се направи, за да се подобрят нещата. Да се покаже една друга гледна точка на деца, които няма от къде да я видят по този начин. За мен това е кауза.

Аз съм в една среда, която е доста изолирана и следователно децата са изолирани. Надявам се да мога да им дам някаква перспектива, някаква гледна точка за това какво се случва извън тази среда”, казва тя.

Ива Янкулова е най-младата учителка в училището, където е започва работа преди три месеца. Надеждата ѝ е да може да изслуша и да помага на децата. “Много взаимно учене е това”, казва тя, защото обучението за нея е двустранно, тя също се учи много от учениците си. 

В новото място тя работи в мултиетническа среда - освен българчетата, в класовете си има и деца от ромски произход, както и деца - емигранти от Украйна и от Русия, което я поставя в условия понякога да търси решение на някакви чисто битови проблеми.      

Още за предизвикателствата пред Ива Янкулова и за житейските избори, които прави - чуйте в разговора на Даниел Ненчев.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красота, комфорт и радост от живот

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото.  Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път. Иновацията е не да разрушиш. а да..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37