Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Марин Маринов ще постави нова изложба в Цариброд, Сърбия

Картините показват неразривната връзка между тялото и водата, разказа той.

Марин Маринов
Снимка: Боян Бочев

Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена. Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години. 

Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и себепознанието.

В случая не става въпрос за прикрепяне към вече позната тема и нейните локални стилови разработки, в духа на българския неоекспресионизъм от 80-те години на миналия век, а за въвеждането на един рационален, сдържан, едновременно абстрактен и фигуративен, понякога дори академичен, авторски визуален език, който не разчита на яркочервени цветове и експресивно страдание - дори напротив, представя многопластово човешките психологически състояния - като резултат на едно по-дълбоко и рационализирано изследване. 

Въпреки че показаните живописни серии се различават по своите формални белези, като колорит, формат, композиция, разработка на планове и деформации на формите, те всъщност представят едно общо и добре познато на историята на живописта търсене, което е фокусирано върху вътрешния свят на художника.

Художникът Марин Маринов бе гост в предаването “Радиокафе“, за да разкаже за предстоящото откриване на своята нова изложба в Цариброд, което ще бъде на 17 януари от 18.00 часа.

В изложбата, озаглавена “Марин“, ясно ще можем да проследим динамиката на стилови търсения, която варира от академично изградените голи фигури до напълно абстрактните и деформирани обекти, които макар на пръв поглед  да са противоречиви като формални концепции, водят до внушението за преминаване от физическото към метафизическото и от реалистичното към абстрактното.

Това многопластово разгръщане на интелекта и чувствителността на автора не бива да се разбира като буквален израз на екзистенциална драма, нито пък трябва да се чете в определена последователност от действия, защото именно фрагментарността и компресията на историята са в основата на магнетичното въздействие на автопортрета - независимо дали в рамките на едно платно или на самостоятелна изложба. 

Заглавието на експозицията е заигравка с името на художника и морската тематика (marine - морски от латински - бел.ред.).

В серията от 10 платна са залегнали теми за Аз-ът, за образа на човека в медитативна среда, казва авторът.

„Самата идея за тази изложба се роди през 2019 година, докато бях на бригада в Америка, където имах доста време да практикувам подводно гмуркане, защото работих като спасител в Анаполис, Мериленд. С напредването на моите възможности във водата усетих, че тя носи усещането, че си сам сред нищото, сам със себе си и тогава усещаш нещата много по-кристални, този мотив използвах по-късно, когато разработвах картините си – един чист образ и орнаментика, която е доста стилизирана“, разкри Марин Маринов.

“Имах тази потребност да свържа водата с моите картини“, допълни  той.

Решава да вложи в експозицията нещо лично, познато, излизащо дълбоко от самия него – връзката с плуването – съприкосновението между тялото и водата.

“Веществеността на тялото ме интересува и исках да го претворя и на тези платна. И не случайно ракурсите на самите тела са изобразени в една преди стартова поза, с вдигнати ръце, за да се види триумфалният ефект, яросттта на моменти и спортния хъс“, коментира художникът.

Картините са маслена живопис върху платно. Използвана е нидерландска техника.

Още интересни аспекти за творческия процес и за това  как се е стигнало до идеята изложбата на младия художник да бъде поставена в Цариброд, Сърбия, чуйте от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Тодоров, кмет на район

В район "Люлин" има ясен план за почистването на тротоарите

Чуйте повече в разговора на Константин Лавсов, както и в анкетата на Ана Попова в  двата звукови файла .

публикувано на 24.02.25 в 10:04

Пиян и дрогиран шофьор предизвика тежка катастрофа в София

Тежка катастрофа е станала късно снощи в София – на кръстовището на бул. "Тодор Александров" и ул. "Опълченска". За инцидента съобщават очевидци на ПТП-то във Facebook групата "Катастрофи в София". На публикувани от тях снимки се вижда, че има обърнат автомобил, който се е забил в метални ограждения. Трима души са ранени, като на..

публикувано на 24.02.25 в 09:36

Временно ограничават движението по магистрала "Тракия" край София

От 9.00 до 12.00 ч. днес, движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в..

публикувано на 24.02.25 в 08:15

В по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..

публикувано на 24.02.25 в 07:15

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00