“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова.
“Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и артистите, хората които бързат след залез слънце, но вече не към вкъщи, а към мястото, където да нахранят душите си.
“И София започва да звучи по друг начин, започва да танцува, да се движи по друг начин. За хората, които си позволяват и по-често търсят тази храна, излизат вечер, знаят колко по-различно е усещането по улиците. Много интересно е да събереш “замръзнали“ моменти, фотографии от тази друга, малко по-скрита емоция на града, когато публиката има друго изражение, различно от това в градския транспорт, когато отива на работа, а артистите, голяма част от които също ходят на стандартна работа, вечер стават други - слагат сценичните си дрехи, вадят таланта извън кожата си и се сливат…“, илюстрира тя.
“София се превърна в космополитен град, заради все по-изобретателните артисти и организатори на концерти и все по навлизащото ноу-хау отвън. Колкото повече хората излизат и виждат какво се случва в малко по-напредналите държави, толкова повече го внасят - започват да се правят концерти на изключително нетипични места, появяват се нови, със сцени за жива музика. Артистите търсят малки места за своите концерти, за да бъдат в близко съприкосновение със своята публика“, допълни Иваничка Кючукова и посочи конкретни примери.
Първото нещо, което започва да учи е фотографията, а след нея идват думите. “Много дълги години се занимавах само с думите, но когато преди няколко години в мен се роди тази идея и стартирах “Лицата.бг“, отново се върнах и хванах фототехниката“, разказва още тя и допълва, че вече има много съмишленици.
“Екипът ни е немалък вече, но успяхме в селекцията да вкараме фотографии на 7 автори, които са излизали в дигиталното пространство. Изключително талантливи хора. Освен мои фогографии има на Ромина Георгиева, на Михаела Йовчева - две много млади и талантливи момичета. Има кадри и на Георги Ачов, който снима само аналогово (аналогови кадри, заснети на 35 милиметров филм), участва и Марин Карастоянов, човекът с много таланти в нашия екип, който снима и видеосъдържение, има кадри и на Асен Георгиев, който е признат и международно като стрийт фотограф, който има и скрито хоби, защото е меломан. Представени са и професионални фотографи като Калина Серафимова, която работи и се занимава само с фотография“, разказва още тя.
В изложбата "Лицата на нощна София“, която ще се открие на 16 януари в новото пространство на Централни хали, ще видим всякакви лица - лицата на артистите и на публиката.
“Във фокуса на тази селекция на 20+фотографии, всъщност е емоцията – тя е главният герой, това което могат да получат и двете страни, ако се съберат на едно място“. Български и чуждестранни артисти, утвърдени групи и по-нови такива, като група ALI - едно явление в ъндърграунд сцената, ще уловят погледите на посетителите на фотографската изложба. Тя ще може да се види до 30 януари 2025г.
Чуйте още от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Три от комисиите в Столичния общински съвет ще заседават съвместно, за да обсъдят икономическата рамка на градския транспорт за тази година. Заявка за това обсъждане даде миналия четвъртък председателят на транспортната комисия Иван Таков: "Тъй като от 6 месеца сме я поискали писмено да ни бъде предоставена за предварително гледане, преди..
Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..
“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..