Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

7
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд
Снимка: радио София

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София.

Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник:

"Градчето изглежда много привлекателно, много уютно. По заведенията най-много има туристи от България. Като местно самоуправление имаме проблем с водата, валежите са намаляли с 50%. Но имахме стабилна и успешна година въпреки ситуацията в света.

Надявам се с редовно правителство в България да може вече да се отвори нов пункт за преминаване на работещи и учещи в България. Приблизително населението е 8100, около 45% са се декларирали за българи. Дневно около 1000 души минават границата. Не можем на местно ниво да решим проблема с по-бързото им минаване. Надяваме се и на сериозна българска инвестиция в индустриалната ни зона.

Вярвам, че ще бъдем готови за откриване на българска паралелка както в първи, така и в пети клас. Това бе факт преди две години, но не и миналата." Подробности за партньорствата с България и проблемите в тях - в звуковия файл.

Следва д-р Ангел Йосифов, дългогодишен председател на Националния съвет на българското национално малцинство в Република Сърбия. Сега е член на Националния съвет:

"В Цариброд е спокойно и мирно, надяваме се на по-добра нова година. Българско редовно правителство ще е по-добро и за нас. Били са и по-трудни времена, в които сме се справяли. Трябва да сме сплотени и единни. Едно сериозно българско правителство може и трябва да ни помогне."

Какви са действията на Националния съвет и какво значи "служебен език" - в звуковия файл.

С нас е и Драгана Николов, юрист, завършила в България и също така член на Националния съвет на българското национално малцинство в Република Сърбия:

"Стараем се да сме в ход с времето. Харесва ми малкия град, не живеем толкова бързо. Имаме хубава природа, планина. Чувствам се щастлива, когато всички около мен са добре. И работата да е удоволствие."

Слушаме и Васил Андреев – Директор на Спортно-туристически център Цариброд:

"Туризмът и спортът имат голямо място в развитието на общината. Завършихме с празника "Дни на Царибродкската сушеница". Предстои плуването за Богоявленския кръст в Нишава на 19.1. А през март ще се представим в Експо-центъра в София. Организираме и спортни лагери за български отбори тук.

Направили сме и апликации за пешеходни и велосипедни маршрути с туристически интересни места. Ние сме малко место с голяма душа. Не само пиене и ядене - те да идват после."

Още за програмата на Спортно-туристически център Цариброд и какво са "видиковците" - в звуковия файл.

Бранислав Васов - член на Общинския изпълнителен съвет със задължения към младите, спорта и културата, също се включва в разговора ни:

"Празнуваме два пъти, а аз работя неща, които обичам, работя с младите. Младите хора се връщат в Цариброд заради мама и тати, но мнозинството търсят обучение и забавление навън. 

Културният ни календар е доста богат. Театърът ни е доста активен. Искаме да работим повече с младите хора, които в момента са тук. Нека после си заминат, но да отнесат от Цариброд хубави знания и хубав опит. Трябва да ги разбираме и да ги слушаме."

Журналистът от Радио-телевизия Цариброд Борис Лазаров е последният ни гост:

"Глобално нещата не са се променили. Все повече хората остават в София. Засега не се получават нещата с инвестициите. Работните места и демографията са ни проблема. Правата ги има, друг е въпросът как ги изпозваме.

Театърът ни излезе с три премиери в 2024, играя в едната. Цял живот се раздавам и на журналистиката, и на театъра, но голямата ми любов е театъра. Той ми е любовницата, а с журналистиката живея." 

Какви са темите и проблемите в журналистическата му практика - в звуковия файл.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10