Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Станкушев: Радиото не е само да си информиран, то е усещането, че някой мисли за теб

Снимка: Даниел Ненчев

На 25 януари 2025 г. Българско национално радио навършва 90 години. През почти вековната история на Радиото през него са преминали стотици журналисти, които са част от разнообразното съдържание на медията. Един от тях е журналистът Бойко Станкушев, който от март 2019 година е и директор на Антикорупционния фонд.

"Гледам на историята на БНР като всички нормални хора, които са изкушени от това да получават разнообразно съдържание. Моето поколение, хората над 70, по малко по-друг начин гледат на програмите на радиоефира, защото голяма част от нашия живот мина във време, когато всичко се филтрираше, цензурираше и беше много по-различно. Аз имам един спомен, който ми е много мил. Точно бях тръгнал на училище през 1961 г. и баща ми ме пита какво искам за Коледа и Нова година. Аз му казах, че искам детектор. Тогава имаше едни магазини „Млад техник“ продаваха готови за сглобяване едни малки детекторчета. Баща ми ми подари детектор със слушалки. Никога няма да забравя – стоя на възглавница до радиатора вкъщи и на слушалки слушам радио. Хващаше се само Радио София, едно единствено радио“, спомня си журналистът.

Споделя, че още помни чувството за свобода да слуша колкото поиска, без да пречи на никого.

"Магията на това, че ти си в контакт с някакъв друг свят през радиовълните. Така се увлякох от радиото“, казва Бойко Станкушев.

По-късно, като ученик, се записва на кръжок по радиоконструкторство в Пионерския дворец, където успява да измайстори собствено радио. Дядо му, който е свидетел на началото на радиото му разказва, как по време на работа в железниците са слушали емисиите новини, което било страхотно преживяване.

Студиото на

"Не мога да идентифицирам най-първия ми спомен кога съм влезнал в сградата на радиото. Беше някъде, когато тръгна "Нощен Хоризонт“, малко след това“, казва Станкушев.

Спомня си, че като ученик в гимназията слушат и чужди радиостанции, които били заглушавани, за да не се чуват "вражеските гласове“.

"Един ден дойде един ученик, на който баща му бил някакъв човек, сигурно от висшия ешалон на властта. Той извади един бял лист и започна да ни рисува точките в София, където има по-голяма вероятност да слушаш "Свободна Европа“ или "Voice of America“. Имаше един парадокс, в който точно в подножието на най-силния заглушител на пл. „Славейков“ се хващаше „Свободна Европа“. Защо – защото всеки, който се е занимавал с теория на разпространението на вълните, знае, че те не отиват право надолу, а са като чадър – отиват встрани“, посочи Бойко Станкушев.

Като войник се увлича по новините. Слуша ги тайно, късно вечер, когато е на пост в района на Пловдив и Асеновград. За притежание и слушане на радио, други войници получават наказание от 1 година дослужване в дисцип.

БНР

Години по-късно, когато гостува в Радиото си спомня чувството гласът му да се е носил из ефира и много хора да са чули за какво говори.

"Усещането е неповторимо и незабравимо. Освен че ти си рецепиент, получаваш послания през това малко нещо (радиоприемник), ти разпространяваш някакви послания. За мен затова радиото има огромно бъдеще, защото е най-достъпното, най-демократичното, най-чистото, неподправено, нефилтрирано средство до другия свят…То не е само да си информиран. То е усещането, че някой мисли за теб, че се докосва до теб. Това е големият кеф", казва журналистът.

Още от спомените на Бойко Станкушев за БНР и бъдещето на Радиото, можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25