С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове.
Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София.
Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и компас за приложимата нормативна уредба на национално и местно ниво, полезни стандарти за спортни съоръжения, насоки за зониране на терените, шаблони на задания и други полезни ресурси за заинтересованите страни.
Изцяло нов - зелен, функционален и модерен облик ще имат дворовете на две училища в столичния район "Сердика".
Програмата "От сив училищен двор - модерен център за общността" е израз на визията на кмета на Столична община Васил Терзиев за пълна трансформация на откритите пространства в училищата в цяла София.
"Ключово беше да погледнем комплексно - не само как ще ги изградим, но оттук нататък как ще се поддържат тези дворове. Точно затова в обсъждането участва и директорът на Дирекция „Сигурност“ към Столичната община, като идеята е да се направи регламент, в който се отварят и затварят дворовете. Тоест, след учебно време да могат да се ползват от общностите, но примерно да се заключват в 22 часа, да се отключват в 8 сутринта, събота и неделя също да се отключват и заключват в някакви рамки и разбира се, изграждане на видеонаблюдение и осветление", подчерта кметът на района Момчил Даскалов.
Район "Сердика“ е пилотен за програмата, като след поредица от работни срещи, допитване до жителите на квартали, се стига до разработването на идейната концепция за обновяването две училища, отличаващи се по големина и разположение на дворовете, но същевременно типични за съществуващите в града.
Двата пилотни проекта, изготвени за 59. ОУ "Васил Левски" и 29. СУ "Кузмaн Шапкарев", са избрани с цел да се приложи визията за две различни по размер и местоположение училища, за да се изработят решения за пространства в централната и в периферната градска част, за училища с над 350 ученици, както и за по-малки.
При изработката на концепцията е приложен системен подход - изготвено е проучване на добрите практики в световен мащаб за устройството и използването на училищните дворове, направен е и анализ на съществуващата среда, както и допитване за нагласите на местната общност.
Наръчник с добри практики и оперативни ресурси е изготвен, като част от инициативата, в помощ на всички районни администрации. Целта е да се подпомогне изграждането на модерна, зелена среда не само за учениците, но и за всички жители на кварталите в столицата.
"Още в началото на мандата започнахме разговорите за отваряне на училищните дворове към хората от районите - за да имат всички деца в София достъп до пространства за спорт и игри на открито близо до вкъщи. Амбицията ни се разрасна и създадохме цялостно устойчиво решение за пълно преобразяване на начина, по който гледаме на училището - като оазис за всички в квартала", каза кметът на София Васил Терзиев.
Програмата ”От сив училищен двор - модерен център за общността” предвижда не само естетическо преустройство на училищните дворове. В същността ѝ е заложена трансформация - от пространство за междучасията в многофункционална и модерна зона, интегрирана с обучителния процес, която съчетава възможности за отдих, спорт, социално взаимодействие и обучение на открито, както и много зелени площи.
"Класната стая вече не е достатъчна. С тази концепция ще променим напълно средата, в която живеят и учат децата и прекарват доста време техните учители, а защо не и родители и общностите като цяло. Зелените и модерни дворове, в които децата се чувстват свободни да общуват, спортуват и надграждат знанията си, са не само инвестиция в тях, но и в развитието на местната общност", убеден е Момчил Даскалов, който е и ръководител на пилотната фаза на програмата.
Предстоят работни срещи между екипа на Васил Терзиев, кметовете на районите, както и представители на всички ресорни дирекции и направления на Столична община, които имат отношение по темата. Целта е да продължат координирано работата по двата пилотни проекта и по имплементиране на концепцията и в други училища в София.
Чуйте повече от репортажа на Златина Петкова в звуковия файл.
Изложбата на Иван Кънчев "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..
Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..
Поскъпването на винетките ще влезе в сила от първи май, а новите по-високи тол такси за ползване на републиканската пътна мрежа от тежкотоварните автомобили и автобусите са в сила от 1 април, като ново поскъпване на тарифите е прието и от първи септември. Постановлението на правителството е с днешна дата и публикувано в Правната информационна..
Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..
"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..
Майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома – майсторите не предоставят финансов документ при..
На 1 април 2025 г., от 11.00 часа, ще бъде извършено тестване на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване. Тестването на алармата ще бъде в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца, Стара Загора, общинските центрове в тези области, както и общини в областите Видин, Перник и..