С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове.
Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София.
Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и компас за приложимата нормативна уредба на национално и местно ниво, полезни стандарти за спортни съоръжения, насоки за зониране на терените, шаблони на задания и други полезни ресурси за заинтересованите страни.
Изцяло нов - зелен, функционален и модерен облик ще имат дворовете на две училища в столичния район "Сердика".
Програмата "От сив училищен двор - модерен център за общността" е израз на визията на кмета на Столична община Васил Терзиев за пълна трансформация на откритите пространства в училищата в цяла София.
"Ключово беше да погледнем комплексно - не само как ще ги изградим, но оттук нататък как ще се поддържат тези дворове. Точно затова в обсъждането участва и директорът на Дирекция „Сигурност“ към Столичната община, като идеята е да се направи регламент, в който се отварят и затварят дворовете. Тоест, след учебно време да могат да се ползват от общностите, но примерно да се заключват в 22 часа, да се отключват в 8 сутринта, събота и неделя също да се отключват и заключват в някакви рамки и разбира се, изграждане на видеонаблюдение и осветление", подчерта кметът на района Момчил Даскалов.
Район "Сердика“ е пилотен за програмата, като след поредица от работни срещи, допитване до жителите на квартали, се стига до разработването на идейната концепция за обновяването две училища, отличаващи се по големина и разположение на дворовете, но същевременно типични за съществуващите в града.
Двата пилотни проекта, изготвени за 59. ОУ "Васил Левски" и 29. СУ "Кузмaн Шапкарев", са избрани с цел да се приложи визията за две различни по размер и местоположение училища, за да се изработят решения за пространства в централната и в периферната градска част, за училища с над 350 ученици, както и за по-малки.
При изработката на концепцията е приложен системен подход - изготвено е проучване на добрите практики в световен мащаб за устройството и използването на училищните дворове, направен е и анализ на съществуващата среда, както и допитване за нагласите на местната общност.
Наръчник с добри практики и оперативни ресурси е изготвен, като част от инициативата, в помощ на всички районни администрации. Целта е да се подпомогне изграждането на модерна, зелена среда не само за учениците, но и за всички жители на кварталите в столицата.
"Още в началото на мандата започнахме разговорите за отваряне на училищните дворове към хората от районите - за да имат всички деца в София достъп до пространства за спорт и игри на открито близо до вкъщи. Амбицията ни се разрасна и създадохме цялостно устойчиво решение за пълно преобразяване на начина, по който гледаме на училището - като оазис за всички в квартала", каза кметът на София Васил Терзиев.
Програмата ”От сив училищен двор - модерен център за общността” предвижда не само естетическо преустройство на училищните дворове. В същността ѝ е заложена трансформация - от пространство за междучасията в многофункционална и модерна зона, интегрирана с обучителния процес, която съчетава възможности за отдих, спорт, социално взаимодействие и обучение на открито, както и много зелени площи.
"Класната стая вече не е достатъчна. С тази концепция ще променим напълно средата, в която живеят и учат децата и прекарват доста време техните учители, а защо не и родители и общностите като цяло. Зелените и модерни дворове, в които децата се чувстват свободни да общуват, спортуват и надграждат знанията си, са не само инвестиция в тях, но и в развитието на местната общност", убеден е Момчил Даскалов, който е и ръководител на пилотната фаза на програмата.
Предстоят работни срещи между екипа на Васил Терзиев, кметовете на районите, както и представители на всички ресорни дирекции и направления на Столична община, които имат отношение по темата. Целта е да продължат координирано работата по двата пилотни проекта и по имплементиране на концепцията и в други училища в София.
Чуйте повече от репортажа на Златина Петкова в звуковия файл.
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..
Изложбата "Double-Double“ е втората от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов. Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на..