Възобновяемите енергийни източници играят все по-голяма роля в домакинствата, осигурявайки устойчиви и енергийно ефективни решения за ежедневието. С нарастващата нужда от намаляване на зависимостта от изкопаеми горива и увеличаване на енергийната независимост, иновациите в областта на възобновяемата енергия стават достъпни за все по-голям кръг от домакинства. Технологии като соларни панели, термопомпи и съвременни отоплителни системи не само предлагат възможност за намаляване на енергийните разходи и въглеродния отпечатък, но също така допринасят за повишаване на качеството на живот чрез предоставяне на по-голям комфорт, надеждност и автономност в управлението на енергийните ресурси.
Соларните панели представляват едно от най-ефективните решения за използване на слънчевата енергия, особено в райони с висока слънчева активност. Фотоволтаичните панели преобразуват слънчевата светлина в електричество, което може да се използва директно за захранване на домакински уреди или за съхранение в батерии за по-късно потребление. Това е особено полезно за домакинства, които искат да минимизират зависимостта си от мрежата и да се защитят от възможни колебания в цените на електроенергията. Освен това, благодарение на системите за „нетно измерване“, излишната енергия може да се върне в мрежата, което позволява на собствениците на соларни системи да получат финансова компенсация или да намалят сметките си за ток.
"Все повече хора се запознават с енергийната ефективност – говорим за слънчевите панели, които преобразуват енергия от слънцето. По този начин инвестицията за домакинството е за по-продължително време. Гаранцията за една такава централа е до 30 години, така че можете да си направите сметка в следващите 22 до 30 г. каква полза имаме“, каза пред Радио София Георги Лардев.
Соларно-термичните панели, от друга страна, използват слънчевата енергия за затопляне на вода, което е икономически изгодно решение за домакинствата с висока консумация на топла вода, като тези с големи семейства. Те са често използвани в комбинация с традиционни отоплителни системи, като значително намаляват разходите за подгряване на вода, особено през летните месеци.
"Съотношението през лятото и зимата е 3:1. През лятото слънчевите панели произвеждат 3 пъти повече електричество, отколкото през есенно-зимния период", поясни Георги Лардев.
Той препоръча слънчевите панели да са поставени на място с южно изложение, без засенчване.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно облачно и на отделни места ще превали слаб дъжд. Разкъсана средна и висока облачност ще има над Източна България. Ще духа слаб, в Източна България умерен югоизточен вятър, в западните райони на Дунавската равнина и Горнотракийската низина - слаб от изток. Максималните температури ще бъдат между 13° и..
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..