Какво трябва да направят жените, за да запазят по-дълго здравето си?
Катя Василева разговаря по темата с д-р Васил Бранков - специалист по акушерство и гинекология и репродуктивна медицина.
Разговорът започна хронологично – от най-младите, през теми за здравното образование – превенция, фертилитет, преминаването на дамите през "златната възраст", справянето с предизвикателството “менопауза“ и социално значими заболявания.
Образованието за сексуалния начин на живот трябва да започне още от вкъщи от самите родители, а след първия полов контакт е редно да започне профилактиката при акушер-гинеколог, с цел превенция от най-различни заболявания, които са най-често полово предавани инфекции, съветва специалистът.
И допълва: "За съжаление самата информираност в България на подрастващото поколение не е достатъчна и освен това е невярна. Много често има табута за най-различни неща, които върлуват в пространството, които ние „разгадаваме“ с пациентките си по време на първия гинекологичен преглед“.
Ракът на маточната шийка е напълно лечим, когато е установен навреме, и дори може да бъде предотвратен чрез ваксина. С тази положителна възможност от развитието на съвременната медицина повечето от жените за съжаление не са наясно, макар че вече повече от година тече информационна кампания за ваксинацията на подрастващото поколение във възрастта между 9 и 13 години, касаеща първична профилактика и превенция срещу рак на маточната шийка, посочва д-р Бранков.
"Предвид факта, че имаме такава ваксина, която е безплатна. Всеки един общопрактикуващ лекар, както и ние като акушер-гинеколози, трябва да обясним, че това е ваксина като всички други, които са се доказали във времето, че не крият опасности и не причиняват заболявания. Според мен е хубаво да се прилага преди да започне половия живот, дори и да има стартирал такъв е добре да се направи HPV типизиране, за да може да се установи дали има наличие на въпросните високорискови щамове на човешкия папиломен вирус и да може да се прецени дали да се приложи въпросната ваксина, защото тя наистина се е доказала в много страни в света", изтъкна той.
Сред най-често срещаните рискови фактори специалистът посочи полово предаваните инфекции. С цел превенция се препоръчва на жените да нямат честа смяна на партньорите си, защото това от своя страна води до всякакъв вид инфекции, най-малкото HPV.
"Превенцията е с редовни профилактични прегледи, с цел да не се изпусне дадено нещо. Чисто за инфертилитета, добре е да се знае, че най-подходящата възраст за забременяване е между 20 и 35-годишнаа възраст. Това е периодът, във който всяка една жена е оптимално плодовита“, поясни специалистът.
Подробности по тези важни въпроси чуйте в разговора на Катя Василева с д-р Васил Бранков.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..