Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От CreaTech Summit 2025

Добрите практики на Бургас за развитие на творческите индустрии в общината

Зам.-кметът Михаил Ненов
Снимка: Даниел Ненчев

Предаването "Радиокафе“ днес излъчва от "Топлоцентрала", домакин на събитието CreaTech Summit, на което изключителни професионалисти от творческите индустрии в България и Европа, обсъждат различни идеи за по-добър живот - как да подобрим икономиката и да развиваме бъдещето си.

Михаил Ненов - зам.-кмет на Община Бургас разказа пред БНР-Радио София за актуалните инициативи, свързани с многото креативни индустрии, които черноморския ни град има
Общината се развива динамично и успява да интегрира в своите процеси важни неща, сред които художественото академично образование.

"Ключовата дума е "интеграция“, защото когато говорим за творческа индустрия, не става въпрос само за онези дълбоко познати, аналогови форми на изкуство - като изложби, концерти, театрални постановки, но става въпрос за дълбокото интегриране на творческите индустрии във всички аспекти на една общност", посочи Михаил Ненов, който е отговаря за ресор “Образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики“.

"На пръв поглед изглежда, че тази сфера е встрани от творческите индустрии, но е точно обратното, защото последните тенденции за игровизация на образованието отварят огромно поле за творческите индустрии да навлязат в училищата, придавайки една добавена стойност в образованието. Когато говорим и за другия съществен процес - подпомагане на творческата индустрия, отново трябва да започнем от образованието", допълни Ненов, посочвайки конкретни примери за стремежа на Община Бургас да създаде образователен потенциал, започвайки от средното образование и създавайки възможности на място в града да се развиват специалисти в областта на творческите индустрии във висшето образование.

Един от примерите в тази насока е Филиалът на Националната художествена академия, който работи активно в Бургас и е част от неговия културен живот, а от една година е факт и бургаският клас на Театрален колеж „Любен Гройс“ - едни изключително вдъхновени млади хора, предстои да се открие и филиал на Националната академия за театрално и филмово изкуство“, съобщи зам. кметът Михаил Ненов.

По думите му, освен училищата, като едно от местата, в които творческата индустрия има огромен потенциал за развитие, чрез изграждането STEM центрове и нови дизайни на учебната среда, Бургас вече е на етап оборудване на Детската болница, която ще обхваща целият югоизточен регион.

"Изключително важно е, с тази нова и първа за България детска болница да създадем и нови стандарти в грижата за децата", изтъкна той.

И изтъкна: "Творческата индустрия е направила много и за развитието на социалните дейности в града, в методиката за работа и развитието на умения на хората с увреждания - с бордови игри, дигитални реения и арт терапията, имаме толкова много добри творчески решения, които идват именно от творческата индустрия".

Още по темата за развитието на творческите индустрии, които представляват 8-9 процента от икономиката ни, как Община Бургас създава добри условия за развитието на нови идеи и предприемчивост в интегриране на добри практики, но и създава такива, които биха могли да бъдат полезни и на други общини в страната, чуйте от разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Метрото продължава да работи с допълнителни влакове по всички линии

Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..

публикувано на 19.05.25 в 09:17
Южният парк в София

Всички паркове и градини в София вече са обработени срещу кърлежи

“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..

публикувано на 19.05.25 в 09:03
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00