Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 10 години Националният музикален театър отново представя оперетата "Хубавата Елена“

Антонио Дачовски
Снимка: Мария Бояджиева
На 27 и 28 май на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на "Хубавата Елена“ от Жак Офенбах. С този спектакъл ще бъдат отбелязани и 60 години от основаването на Учебния музикален театър към Националната музикална академия.

„Хубавата Елена“ е опера-буфа в две действия, създадена от френския композитор Жак Офенбах. Тази година се навършват и 145 години от смъртта на композитора.

“Това, което най-вече отличава произведението, което ние правим и което Офенбах създава, е осмиването на политическата обстановка в тогавашна Франция. Сатирата, която той и неговите двама либретисти правят. Тогава създава и тази опера, която критиците настояват да бъде наречена опера-буфа, което означава комична опера.

В съвремието обаче е прекръстена и на оперета, така че на много места я познават и като оперетата “Хубавата Елена”. За жанра на оперетата допринася и Макс Райнхард, който прави преработка на “Хубавата Елена” и от три действия, както е в оригинал, я прави в две действия. Той прави една доста по-ясно насочена обработка към това как виждаме хора, които се преправят на богове и казваме, че няма Бог и всичко е една измислица, но в един момент (в сценичната редакция, която аз съм направил за този случай) ще видим как изведнъж боговете ще се появят”, казва Антонио Дачовски.

Жак Офенбах е автор на над 100 оперети и една опера “Хофманови разкази”, чиято премиера не успява да доживее. В България най-поставяни са неговите оперети “Орфей в ада” и “Хубавата Елена”. За последен път оперетата “Хубавата Елена” е поставена преди 10 години. Тази година в постановката си партнират Музикалната академия и Музикалният театър.

“Имаме доста интересни разпределения на ролите. Тази година отново сме включили и от котийските колеги солисти - Хейин Уан, Пан Менчии, Пеньо Пирозов, които влизат в образа на Парис, Аида Пипоян, Теодора Тошева, Джун Ци ще влязат в образа на Елена, царят Менелай е Калоян Ченов (както и Антонио Дачовски), а в ролята на Калхас ще бъде Мартин Димитриевски от Северна Македония”.

В оперетата има и доста образи, които не са включени в оригиналната творба, разказа още Антонио Дачовски и допълни, че освен китайските студенти, в оперетата са включени и такива от Гърция като Анна Елефтериаду, която влиза в образа на Хера. 

В сценографията на Пеньо Пирозов е включена и мултимедия, а впечатляващите костюми са изработени от покойната вече художничка Евгения Раева, която е оставила следа във всички костюми, които е създала.     
На диригентския пулт ще застане проф. д-р Деян Павлов, а режисьор е проф. Виолета Горчева.

Още за премиерата на оперетата “Хубавата Елена” чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57