“Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка за този един момент, не за това, което е било вчера, а за това сега какво си и да погледнеш трезво”, казва тя, като си признава че въпросът “Коя съм аз?” е бил и за нея най-страшният въпрос, но е намерила сили да посочи своя отговор.
За това по косвен начин помага и диагнозата, която получава на 17 май, преди 17 години - “Множествена склероза”, а пет години преди това получава диагнози за четири автоимунни заболявания, преди основната диагноза, авен знак, че тялото ѝ се бунтува срещу нещо. Диагнозата и осъзнаването ѝ, активират план “2В”, който преминава в план “Да бъда”.
Остаряваме на 57-годишна възраст, на 70 и на 78-годишна възраст рязко. За да не става това толкова рязко трябва да имаме балансирана диета, физическа дейност и социална активност.
Изводите, до които Биляна Савова стига обаче, е че на 57 години се чувства много добре.
“Когато се опитам понякога да съпоставя начина, по който се чувствам сега или да кажем след 50-та ми година, с начина, по който съм се чувствала и изглеждала, когато съм била на 25, 30, 35 години, аз осъзнавам, че нямам никакви спомени съзнателно да съм поглеждала към себе си тогава, съзнателно да се погледна в огледалото и да си кажа: “Ето, това съм аз сега! Така живея!".
”Затова като млади живеем “безобразно” - пием твърде много, пушим твърде много, прекаляваме с работата и се въртим в омагьосания кръг на забързаното живеене.
Според нея, в борбата срещу остаряването освен въпросната осъзнатост за себе си, трябва да се включи и ежедневното учене, както и танцуването, което ни държи чрез музиката в настоящето, “а това е нещо, което активира мозъците”.
В момента Биляна Савова се занимава с подкаста си “Аз съм”, както и с предстоящото второ издание на Международната конференция “Мозъкът - проблеми и решения”, която ще се състои на 31 май в кино “Люмиер”.
Чуйте повече за предстоящите събития в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..