"Няма да говоря само за себе си в единствено число, защото в създаването на този уъркшоп участват немалко хора. С моя колега и приятел Влади Стоименов започнахме заедно да работим върху идеята - написахме проект към Фонд “Култура“, изненадващо спечелихме и постепенно успяхме да намерим съмишленици от киносферата, които да бъдат съпричастни и да помогнат. Сред тях са режисьорът Камен Коларов и сценаристът Дечо Таралежков, добре познати на специализираната кино аудитория и на хората, които познават тяхното творчество. Така общо взето сформирахме едно звено с хора около нас, с които да подемем тази инициатива и да я реализираме“, посочи Петър Петров-Перо.
Уъркшопът е посветен на актьора в киното, тъй като в България започва да се случва едно кино възраждане, което започна с филма “Гунди“.
"Видяхме как се прави филм с пари, които не се крадат. Хора, които искаха да направят хубав филм и го направиха. Видяхме, че има шанс България да има добро кино и този факт задава тенденция да се върви оттук-нагоре, което е много хубаво“, изтъкна Петър Петров-Перо.
Той разкри, че заедно със своя съмишленик и колега Владо Стоименов са учили кино-актьорско образование, “но почти нищо не научихме“, каза Перо и допълни аргументирано:
“Твърде малко е времето, което се отделя за работа на актьора пред камера. Много театралничене има в играта пред камера. За мен основната идея на такъв тип концепции и инициативи е утилитарна (практически полезна), за да може да се развие актьорският потенциал. За мен е важен и човешкият потенциал, за да можем да правим и задаваме обществено полезни инициативи, конкретно насочени и към една по-голяма група, предимно млади хора”.
Той изтъкна, че насочеността на уършопа е именно за онези от тях, които в момента правят пробив в актьорската сфера, искат да се установят в професията и да се развият.
Какво коства това на самия теб?
“Доста усилия, организационни умения, много труд, много мислене и много контакти, опити за разпространяване и на моменти много разочарование, защото не ми е много близка тази сфера. За първи път организирам уъркоп, правя го на базата на уъркшопи, на които съм присъствал и на някакви референции, които имам от различни места“, признава актьорът.
Идеята на авторите Петър Петров-Перо и Влади Стоименов е да направят нещо хубаво, полезно и различно. Оказва се, че уъркшопи с актьорска тематика има много, особено за кино.
"Бях малко неприятно изненадан, но не особено, защото първите опити на нещо, което искаш да се развие, обикновено са незабелязани, често не особено ефективни и минават под радара. Но ние сме заложили инициативата да бъде ежегодна и всяка година да има различна тема. Едно от изикскванията на НФ “Култура“ е да има краен продукт, не просто обща тема свързана с киното. Затова решихме да направим нещо на принципа на ателие - задаваме тема, която да бъде актуална за времето си.
Темата е сблъсъкът между виртуално и реално. Закачихме се за блайндейтинга - тоест, по какъв начин образът, който си създаваме в онлайн пространството, рефлектира и се сблъсква с това, какви сме ние, когато се срещаме на живо, какъв е контрастът, когато се видим изведнъж на първа среща, поясни актьорът.
“И тъй като сме млади хора, някак си обичаме запознанства, бързи срещи, неща, на които можем да обърнем по-сериозно внимание, за да видим как онлайн пространството създава една фиктивна представа за това, кой си ти, къде се намираш, как се представяш и по какъв начин всичко това се разминава от това, което си в действителност, в живия контакт“, подчерта Петър Петров-Перо.
"Идеята е, за да могат нашите колеги да кандидатстват, да ни изпратят някакъв примерен селфтейп, в който ни разказват история за такъв тип онлайн дейтинг - запознанство в социалните мрежи и среща на живо. Или поне да ни разкажат какво е тяхното отношение, за да може ние от това да създадем един ресурс драматургичен, да го развием под формата на драматургични сцени, да ги разпределим между кандидатите, записани за участие, да ги заснемем и да направим фрагментарен късометражен филм, за който след това имаме идеи да го разпространяваме по фестивали и да се опитаме (колкото и смело да звучи), да го наложим като тенденция за създаване на кино, защото в България, на културно ниво, все още нещата се случват много консервативно“, изтъкна той.
Срокът за участие в уършопа "Актьорът в киното“ е до 15 май, но по преценка на организаторите ще бъде удължен. Записването става на едноименната страница във фейсбук и инстаграм, както и на сайта на инициативата, където ще може да се осъществи и директен контакт с организаторите.
Още интересни аспекти за предстоящия уъркшоп "Актьорът в киното“, как той ще спомогне бъдещите актьори да правят ясна разлика между театъра и киното, как ще съумеят да разгърнат своя творчески потенциал, инвестирайки в себе си. Чуйте целия разговор на Крис и Деси в звуковия файл.
На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..
Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..
В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..
Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..
Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..
В края на април “Ливърпул” стана шампион на Англия за 20-и път в историята си. Това стана възможно след като отборът надделя с 5:1 над "Тотнъм". Пред Радио София привърженикът и служител на футболен клуб “Ливърпул” - Марио Джунински сподели радостта си от победата. "Все още се възстановяваме от празненствата след като станахме официално..
Музикалното дуо Павлина Радионова - пиано, и Диана Станчева - цигулка, ще изпълнят на 16 април в камерна зала „България“ сонати за пиано и цигулка от Моцарт, Вила Лобос, Турина и Гершуин. Двете дами свирят заедно от 2019 г. и от тогава гледат всяка година да имат различни участия. Миналата година са имали концерт в зала “България”, отново част от..