"Природата в Самоков е уникална и от нас се иска съвсем малко, така че да популяризираме тези маршрути и те да бъдат достъпни, да ги разграничим като трудност, като времетраене, като километри. Регионът ни е много голям, потенциалът ни е огромен“, обясни Тодоров.
Той добави, че вече е започнало разработването на първия маршрут, който е с дължина от 10 км. На 25 май предстои организирано събитие с доброволци, на което съществуващата пътека ще бъде обозначена.
"Ще обозначим пътеката със знаци. Ще направим няколко мостчета, като част от тях съществуват, но са разрушени. Ще се обработи самото трасе, за да може да се кара лесно. Пътеката е споделена – тя е и за колоездачи, и за пешеходци. Минава през местността Чакърови поляни, точно до р. Искър и е много красиво“, посочи Валери Тодоров.
Той изрази надежда в облагородяването на маршрута да се включат повече доброволци, за да може да бъде запален заряда за колоездене у повече хора.
"За това лято сме си поставили реални цели. Първата част са тези 10 км, като изходната и крайната точка е гр. Самоков. Втората част е продължението на тази пътека, чрез едно нейно разклонение, което отива до Бели Искър. Оттам може да се тръгне към Мальовишкия дял на Рила или към Боровец. Третият етап е едно плато над Бели Искър, който е маршрут само за каране. Ако успеем да ги направим достъпни, те ще привлекат много хора“, изтъкна Валери Тодоров.
Сборният пункт за доброволците за облагородяването на първата част от маршрута, е на 25 май, в 10.00 часа, на паркинга на бившето предприятие "Самоковска комуна".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..