Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмицата в САЩ: Тръмп в Близкия Изток, бежанци от Южна Африка и процесът срещу Диди

Снимка: БГНЕС, UAE Presidential court

В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат.

В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след като руския президент предложи преки разговори в Истанбул и Тръмп насърчи Володимир Зеленски да отиде.
Украйна е в Турция и Русия е в Турция. Така сме свидетели как и двете страни един вид искат да покажат на Тръмп, че изпълняват желанията му, но е очевидно при руската делегация липсата на хора от високи постове, които имат власт за вземане на решения.

Самият Тръмп заяви, че значителен прогрес е малко вероятен до момента, в който няма среща на живо между него и Путин.

Днес Тръмп посочи, че иска да се срещне с Путин колкото се може по-скоро. Но вече знаем, че е на +Еър Форс 1" е напът към Вашингтон.

Вчера американският топ дипломат Марко Рубио в Турция каза, че не мисли, че ще има пробив без среща на Тръмп и Путин. Днес след тристранна среща между Рубио, украинския военен министър и турския външен министър американската страна подчерта, че "убийствата трябва да спрат".

Щатите от своя страна губят търпение, но пък и не оказват натиск спрямо Путин като примерно не поставят срок за преговори и това се забелязва от Украйна и европейските партньори.

Това се случва на фона на близкоизточната обиколка на Тръмп.

Американският президент днес проведе последния кръг от обиколката си като в Абу Даби (ОАЕ) говори за партньорства и инвестиции, направени от Щатите в различни сфери.

Иначе около обиколката много се говореше за луксозният подарък от Катар – "Боинг 747", който да замени "Еър Форс 1" - тема, която породи критика от републиканци, демократи и експерти по етика, но тази обиколка бе възможност да се придобие по-ясна картина за международната политика на втория мандат на Тръмп.

Президентът изглежда залага над спирането на различни военни конфликти по света, но без да се оттегля напълно от проблемите по света. Той казва, че може да решава всякакви конфликти без да се колебае да използва американската мощ ако се налага да защитава САЩ и така неслучайно една от спирките му бе най-голямата американска военна инсталация в Близкия изток.

Преди началото на обиколката нямаше информация за основната цел на пътуването като Тръмп лаконично посочи, че има желание да сключва бизнес сделки. И такива бяха сключени. По време на четири дневната обиколка бяха сключени големи сделки, сред които такива за купуване на Боинг самолети от Катар Еъруейс, ангажимент за инвестиции от 600 милиарда долара на Саудитска Арабия в Щатите и 142 милиарда долара от продажби на американски оръжия в кралството. Говореше се и за договори, които могат да превърнат региона в значителен играч на полето на Изкуствения интелект.

Имаше и дипломация - Тръмп заяви, че Щатите са по-близо до договор за ядрената програма на Иран - ключово изказване и ако сте стигне до договор, това ще е огромно постижение. Беше обявено, че Щатите премахват санкции спрямо Сирия и подобряване на отношенията между Щатите и някои страни от Залива.

През седмицата група от 50 бели южноафриканци бяха приети в Щатите като бежанци по силата на политика, която позволява на хора, бягащи от война или преследвания да придобият статут на бежанци. Президентът Тръмп суспендира тази политика за всички останали групи по света.

Става дума за малцинствена група от холандски заселници в Южна Африка, които са изправени пред расова дискриминация. В страната в сила е закон за преразпределяне на земя с цел да се коригира дисбаланса в собствеността на земята, следствие на апартейда, който е продължил четири десетилетия.

Следващата седмица южноафриканският президент ще се срещне с Тръмп тук, във Вашингтон. 

Федералното дело срещу хип-хоп гиганта Шон Комбс, познат и като Диди,  започва по същество. Комбс е изправен пред обвинения в ракетьорство и секс трафик. Срещу него има заведени и дузина граждански дела както жени, така и от мъже, които го обвиняват, че той ги е упоил и ги е изнасилил.

Повече информация по темите чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25