Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концертът "60 години Димитър Воев“ събира на сцената три групи - “Нова Генерация”, “Тангра” и “Ревю”

Иво Чалъков, Симеон Воев и Васо Гюров
Снимка: Даниел Ненчев

Култови парчета от 80-те и 90-те години ще звучат на живо в центъра на София на 7 юни, в специален концерт, посветен на 60 години от раждането на Димитър Воев.

Рождената дата на емблематичния поет и музикант е 21 май и тази пролет той трябваше да празнува 60 г., но съдбата реши да прекъсне полета на основателя на Нова Генерация твърде млад – едва на 27.

Концертът „60 години Димитър Воев“ ще събере на сцената три групи – “Нова Генерация”, “Тангра” и “Ревю”, всяка от тях свързана, по един или друг начин, с творчеството на Воев - символ на неформалната културна вълна в България от края на ХХ век.

“Нова генерация е еманация на новите поколения, които се появяват след нас и сега, в момента точно има един такъв бум на едно ново поколение, което създава собствена музика и освен, че са слушали нашата група, слушали са “Ревю”, “Тангра”, тези групи от края на 80-те и началото на 90-те те сега създават своя собствена музика и всъщност може би те са новата генерация, която в един момент ще ни замести, когато вече не можем да правим това, което правим”, казва Симеон Воев.

Бунтарската музика ще съществува винаги и ще провокира умовете и сърцата на будните млади хора. Доказателство за неуморимостта на тези бунтари е, че не бягат от проблемите, а ги наричат с истинските им имена - и в музиката си, и в живота си.  “Едвам се сдържам на целия този фон, който е в държавата и в столицата, да не говоря за едни други неща.

Чувствам се като в “Пир по време на чума” ние говорим за концерт, при положение, че сме затънали до шия да не казвам в какво. Тия неща, които се случват тук с транспорта. Това не е задръстване. Заради тези политически игри, които едни хора, които 20 години управляваха този град, накрая изпуснаха властта, не им беше гласувано доверие и те продължават да се опитват с най-гадните методи да упражняват тази власт.

Просто съм бесен за това, което се случва. Кой предвожда протестите. За това, което се случва с журналистите - протестите заради ниските заплати. Къде се намираме като ниво на журналистиката и свобода на словото. Затънали сме до гуша”, допълва Васо Гюров, който се надява следващите поколения “нови генерации” да имат рефлекс към тези неща.

“Аз като музикант избягвам да говоря за политика, колкото и да е свързано това с реалния живот съвсем пряко. Това, което можем ние да правим е да показваме, че има и алтернатива. Не е всичко на тази витрина, която всъщност е много кална напоследък”, казва Иво Чалъков от “Тангра”, а Васо Гюров го допълва: “Не са само полицаи, шофьори и пожарникари в тази държава”.

Чуйте повече в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл. 

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Форум", 16.05.25: "Локалите" - от безпътицата до психологически и социален проблем

В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...

публикувано на 16.05.25 в 19:20

Най-новите данни за демографския профил на работната сила в България

В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ)  при БАН. Тя разгледа  тенденциите в развитието на  5 ключови демографски параметри на работната сила  през периода 2016-2023 г. През целия период..

публикувано на 16.05.25 в 18:25
ФЖМК

ФЖМК - 50 години отговорност и развитие

Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..

публикувано на 16.05.25 в 16:53
Деканът на Стопанския факултет доц. Атанас Георгиев и Катя Василева

Стопанският факултет на Софийския университет празнува 35-годишнина

Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Борис Христов записа "тъжна" песен по желание на сина му

Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи  своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах  какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..

публикувано на 16.05.25 в 16:24

J.Pank се завръща в играта в ДОМ

След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие.  Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..

публикувано на 16.05.25 в 15:53
Снимка: БГНЕС, UAE Presidential court

Седмицата в САЩ: Тръмп в Близкия Изток, бежанци от Южна Африка и процесът срещу Диди

В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..

публикувано на 16.05.25 в 15:50