Четири интерактивни приложения ще срещнат посетителите със съдбата на хора, живели преди повече от сто години, и наши съвременници – деца и възрастни, с различен пол и религия, изпитали или изпитващи глад за храна, за самосъхранение, за сигурност и бъдеще. Техните истории са повик за човечност и емпатия в един свят, раздиран от конфликти, разтърсван от войни, връхлетян от кризи и бедствия.
Петото приложение интерпретира глада за истина през темата за лагерите по време на тоталитарния режим – символ на умело скриваната комунистическата репресия, и благодарение на партньорството на Фондация “Софийска платформа“ ще даде възможност на всеки да “говори“ с оцелял от най-дълго съществувала такъв лагер “Белене“ и да намери своето място на страната на истината или на пропагандните митове.
Значимо място в изложбата заемат творбите на Адриана Христова, Калин Серапионов, Константин Златев, Надежда Олег Ляхова, Нина Ковачева, Петко Дурмана, Правдолюб Иванов – значими фигури на българското и европейското изкуство. Посланията на техните въздействащи произведения са съвременен прочит на поставените теми.
Изложбата се реализира в партньорство с Художествена галерия – Казанлък, и с участието на Регионален исторически музей – София, Фондация „Софийска платформа“, Софийски университет "Св. Климент Охридски“ и с подкрепата на UNICEF България.
На 4 юли – денят, в който преди 109 години е създаден Националният военноисторически музей, посетителите ще имат възможност да се запознаят с историята на НВИМ чрез специално подготвен визуален разказ.
В 11.00 часа екипът на Музея е подготвил безплатен музеен тур за всеки, закупил си входен билет, в който посетителите ще се запознаят с историята на знакови експонати, с интересния им път до музея и дарителите, благодарение на които днес тези артефакти са достояние на всички.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..