Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зимна инициатива "Снежен човек, добър човек"

За поредна година в първия снежен почивен ден, който е най-близък до дата 18-ти януари ( Международен ден на снежния човек), в Габрово се организира "Снежен човек, добър човек". Зимната инициатива е на НЧ "Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски -2011". "Снегът е от нас, а морковите са от вас. Нека заедно да се позабавляваме в съботния зимен ден и да се порадваме на снега" - приканват организаторите. За мястото и часа на срещата, а и посланието на инициативата чуйте интервюто на Тошка Събева със Силвия Неделчева. 

Според легендата, първият снежен човек е направен на 7 януари 1809 г. от Вернън Н. Пол и 9-годишната му дъщеря Йети в Ю Клер, Уисконсин. Пол обяснил на дъщеря си, че снежният човек е предназначен да държи надалеч елфите, които присвоявали коледните подаръци на този празник. Така постепенно пред всяка къща в града се появил по един снежен човек.  Оказва се обаче, че доказателства за „съществуването” на снежния човек има още от Средновековието. Американският историк и карикатурист Боб Екстейн (Bob Eckstein), автор на "История на снежния човек”, изследва художествени изображения в европейските музеи, художествени галерии и библиотеки. Най-ранният документ, в който се намира илюстрация на снежен човек е книга от 1380 година. Снежната скулптура се споменава още от Джорджо Вазари в биографията на Микеланджело. Вазари споменава за снежна фигура, направена през зимата на 1492-93 г. в двореца на Медичите, но за съжаление не навлиза в детайли как точно изглежда тя. В литературата темата за снежния човек се прокрадва около 1590 г. - в драмата на Шекспир "Ричард Втори". Крал Ричард казва, че би искал да е снежен крал, направен за игра, който да се разтопи на капки под слънчевите лъчи. През Викторианската епоха, снежният човек става изключително популярен символ на ваканционния сезон. Има хиляди изображения, останали от тази епоха под формата на картини, поздравителни картички и реклами. Популярността на снежния човек достига нови висоти през 1950 г., когато Джийн Отри записва своя коледен хит „Frosty The Snowman”. Фрости бързо се превръща в магическа икона за празника и се появяват първите играчки с колекционерска стойност във формата на снежен човек. В действителност, от средата на 20-ти век тематичните коледни декорации и играчки стават все по-обилни. Днес, снежният човек се е превърнал в символ не само на ваканционния сезон, но и на целия зимен сезон. Той присъства в коледната украса, има най-различни съдове и дори дрехи и бижута с неговото изображение. Образът на снежния човек предизвиква чувство на щастие, простота, радост и магически напомня за удоволствията на детството. На 18-ти януари отпразнувахме Международния ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Победителките от "Славейче" работят по студийни записи

Две от победителките от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче" направиха първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Владилена Радева на 11 години и 15-годишната Ралица Генчева, от..

публикувано на 31.01.25 в 16:12

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025

Седмичен културен календар на община Ямбол 3 февруари – 9 февруари 2025 4 февруари, вторник „Диалогът със самотата“- музикално-поетичен спектакъл с непознати камерни песни от Тодор Попов по идея на..

публикувано на 31.01.25 в 15:20

В Окръжен съд – Стара Загора подредиха изложба на ученици

С рисунки и поетични редове четвъртокласници от Шесто ОУ „Свети Никола“ гр.Стара Загора споделиха впечатления от посещението си в Окръжен съд – Стара Загора. Учениците бяха гости на съда в „Деня на отворените врати“, проведен в края на 2024..

публикувано на 31.01.25 в 15:15

Културните събития в Стара Загора през следващата седмица

Културен афиш 3 – 9 февруари 2025 г. Понеделник 03.02.2025 ДО РЕ МИ в пелени – „МУЗИКАЛНОТО ВЛАКЧЕ“ -Спектакъл за деца от 0 до 3г. Режисура Станислава Ризова, Красимира Георгиева 10.00 ч., Оперен театър Вторник 04.02.2025 „Децата на..

публикувано на 31.01.25 в 14:45

Образователна интерактивна обиколка предлага Художествена галерия – Стара Загора

Всички старозагорци и гости на града, които нямат търпение да експериментират с дигитални и художествени средства, могат да го направят на 8 февруари 2025 г. (събота) между 11.00 и 12.30 ч. Вълнуващата образователна среща в Художествена галерия – Стара..

публикувано на 31.01.25 в 10:47

Музиката на Джордж Гершуин завладява публиката

На 31 януари, от 19.00 часа, Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора, под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев, ще представи първия за юбилейната 2025 концерт с избрани творби на Джордж Гершуин.  В програмата са включени „Кубинска..

публикувано на 30.01.25 в 19:45

Над 40 заглавия представят в РБ "Сава Доброплодни"

Над 40 книги  - поезия, проза, научни изследвания, сборници, каталози, албуми и библиографски издания на автори от Сливен и региона,  издадени през изминалата 2024 година ,  представят  днес, от 17.00 часа,  в Регионална библиотека „Сава   Доброплодни“ ,..

публикувано на 30.01.25 в 10:45

„Не бях аз“ среща отново Иван и Дана от филма „Вчера“

„Не бях аз“ – спектакъл-продължение на един от най-обичаните български филми „Вчера“ ще бъде представен в Стара Загора на 31 януари от 19. в Културен център. Главните герои Дана и Иван се срещат след 35 години. Автор отново е Владо Даверов, музиката е..

публикувано на 28.01.25 в 12:13

Рецитал в къща музей „Гео Милев“ тази вечер

Рецитал по повод 130 години от рождението на Гео Милев с участието на учениците от Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора ще се проведе тази вечер. Началният час е 18, а мястото на събитието къща музей „Гео Милев“ в Стара..

публикувано на 28.01.25 в 11:04

С репетиции на "Сън в лятна нощ" започна годината за Детската театрална школа

Началото на годината за Театралната школа към Куклен театър Стара Загора започна с уъркшоп по импровизационен театър, ръководен от актьора Живко Джуранов.  Групата започна и репетиции на спектакъл по комедията на Шекспир „Сън в лятна нощ“, чиято..

публикувано на 27.01.25 в 16:23