Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Календарът на Димитровград започва от втори септември

6
Снимка: БТА

Календарът на Димитровград започва от втори септември! На тази дата, през 1947 година, с решение на тогавашния министър председател и лидер на Българската работническа партия Георги Димитров, се обединяват трите населени места, Раковски, Марийно и Черноконево. Градът е кръстен Димитровград. Летописите говорят, че  Димитров е против, но склонява в духа на тогавашния "култ към личността". Над 50 000 бригадири, пристигат от 963 български села и градове. От 1948 до 1950 година работят в самостоятелна бригада, наречена "Млада гвардия. Девизът им е: "Ние изграждаме града, градът изгражда нас!". С напълно доброволен труд построяват  десетки мащабни жилищни сгради, нови модерни заводи и широки пътища. Градът става символ на младостта и идеализма. Демографската история потвърждава, че през втората половина на XX век над две трети от населението е между 16 и 50 години. 

Димитровград е любимата рожба на едно отминало, но незабравено време, чиито запазен знак е бригадирското движение и  каквито и да са трактовките на събитията, фактите трябва да се разказват с познание и уважение. Елена Георгиева - директор на Историческия музей в града ни припомня, че още от деца ни учат, че ако искаш да опознаеш едно място, от различни гледни точки, то първата спирка е среща със съхранената му памет.

Малко след промените от 1989 година започват кампании името на града да бъде променено. Голямата статуя на Георги Димитров е премахната от градския площад в съответствие с новото време. Изненадващо, Димитровград запазва названието си след многолюдни протести и блокаж на железопътната линия за Истанбул, на чиито релси лягат някои от старите бригадири.  Формира се комитет, които поема задачата да убеди президента Жельо Желев, че името на града, освен към личността на Георги Димитров, може да се приеме и като почит към Свети Димитър.

Днес Димитровград е една от спирките на европейския проект за тоталитарен туризъм "ATRIUM- Архитектура на тоталитарните режими от XX век в градско управление. Как градът успя да превърне нежеланото от мнозина културно наследство в желано, чуйте от интервюто с Живка Шишкова, ръководител на проекта. 

В Димитровград материалните знаци на съграждането му са на всяка крачка, но дали се е запазила романтичната задружност от времето на първостроителите? Според Живка Шишкова- главен уредник на Дом- музей "Пеньо Пенев", въпреки среброто в косите на ветераните от славните бригадирски дни, този град е орисан да носи дух на мечтатели.

Годишният календар на Община Димитровград, събрал в себе си художествени произведения от фонда на Художествена галерия "Петко Чурчулиев", ще бъде представен на официална церемония днес, от 12.00 часа, в Лятната читалня на Градска библиотека "Пеньо Пенев".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Валентин Дончевски

Валентин Дончевски с нова книга

Днес, от 18.00 часа, в Регионална библиотека "Захарий Княжески" е представянето на поетичния сборник "Нощни слънца" на художника Валентин Дончевски.  Старозагорският бард е автор на 12 книги, между които осем с поезия, три с есета и една със сентенции. За..

публикувано на 24.01.25 в 14:30

В БНР беше открита изложба на участниците в конкурса "По стъпките на Сирак Скитник"

Изложба с отличените картини във второто издание на конкурса за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник" беше открита този следобед във фоайето на Българското национално радио. Експозицията е част от събитията, с които ще се..

публикувано на 23.01.25 в 17:29

Кукленият театър в Сливен готви първата куклена премиера за тази година

Първата премиера на Държавния куклен театър в Сливен  за тази година е  по приказната класика на всички времена -  „Жабокът принц“ на Братя Грим.   Мислите, че вече знаете приказката? Заповядайте на 31-ви януари от 19 ч.! Ние ще Ви разкажем как..

публикувано на 23.01.25 в 13:17

Габровско хранилище на занаяти с история

Музей "Етър" е жива картина на една отминала епоха, на времето на ръчния труд, и уважението към труда на занаятчиите. В продължение на шест десетилетия музеят успява да съхрани традиционни български занаяти.  "Когато през 2022 година от този свят..

публикувано на 23.01.25 в 05:15

Димитър Митев за инициативите по повод 105-тата годишнина на ДТ „Гео Милев“, както и за театъра като духовна терапия

През настоящата  2025 година предстои вълнуваща 105-годишнина на Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора. За празника се подготвят много инициативи и проекти, с които ще се отбележи дълголетието на театъра - 155 години театрална дейност в града и..

публикувано на 22.01.25 в 14:42

Музиката на Гершуин на сцената на Старозагорската опера

На 31 януари от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев ще представи първия за юбилейната 2025 вълнуващ концерт с избрани емблематични за джаз-класика Джордж Гершуин творби. Ще..

публикувано на 22.01.25 в 10:59

Изложбата „Тютюн, енфие & сие” гостува в Стара Загора

Експозицията „Тютюн, енфие & сие” ще бъде представена пред публика в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Директорът на Историческия музей в Горна Оряховица  Пламен Мадемов разказа, че пътуващата изложба ще бъде подредена между..

публикувано на 22.01.25 в 09:20

Старозагорски младежи ще се обучават как се създава изкуство в градска среда

От днес до края на месец април 30 младежи ще се обучават как се изгражда градска идентичност през изкуството. Инициативата е на творчески колектив "На улицата" и е част от проекта "Градски ритъм: Изкуството да твориш за утре", финансиран от..

публикувано на 21.01.25 в 17:24

Победителката от конкурса "Славейче" направи своя първи професионален запис в Радио Стара Загора

Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..

публикувано на 17.01.25 в 15:15

Проф. Цочо Бояджиев ще представи изложба и книга в Музея на фотографията в Казанлък

На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..

публикувано на 16.01.25 в 09:00