Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български стартъп разработва молекула за лечение на коронавирус

Димитъp Димитpов (вдяcно) полyчава нагpада от зам.-миниcтъpа на икономиката Лъчезар Боpиcов на наградите “Инвеститор на годината"

Български изследователи откриха нова лекарствена молекула, която може да лекува пациенти, заразени с опасния щам COVID-19, поразил света през последните седмици. До научното откритие стига мултидисциплинарен екип на биотехнологичния стартъп „Микар Иновейшън“.  Молекулата действа на принципа на новите анти-ХИВ лекарствени средства чрез блокада на рецептора CCR5. Медикамент на сходен принцип се тества за коронавирус клинично в САЩ, но лекарственото средство, разработено от нашите учени, взаимодейства и със сходни рецептори, което го прави много по-ефективно, обясни Димитър Димитров, управляващ съдружник в компанията и съпредседател на Биотехнологичен и здравен клъстер България. Новата лекарствена молекула вече е тествана и валидирана в световноизвестни лаборатории във Франция и САЩ.

„Има генетична мутация, която позволява да бъде лекуван пациент, диагностициран с COVID-19. Това са нашите предположения. Целта е да стигнем до малка молекула във вид на хапче“, разясни Димитров. Пътят на един медикамент е дълъг и скъп. Само за предклиничния етап са необходими 3 млн. евро, сподели още той.

За четири години в лабораторията на „Микар Иновейшън“ са изолирани 15 нови лекарствени молекули в седем терапевтични области, между които онкология, неврология и имунология. На финалната права са преговорите им за пет от тези молекули с водещи фармацевтични компании. „Микар Иновейшън" е единствената българска компания, която попада в световни класации за разработка на лекарствени молекули. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

5-годишните с най-висок риск от затлъстяване

Децата на 5 и 6-годишна възраст са с най-висок риск от затлъстяване. Това сочат последните проучвания на детския ендокринолог д-р Рени Колева. В здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ тя припомни, че през 2018 година беше..

публикувано на 02.11.24 в 12:47
 Националната здравна кампания „Измерване, което спасява живот. Твоя. на ВМА

Безплатни профилактични прегледи на различни заболявания ще се извършват в Стара Загора през месец ноември

В  Медицински център за доболнична медицинска помощ „Проф. д-р Стоян Киркович“  ЕООД – Стара Загора извършват прегледи за белодробни, сърдечно-съдови заболявания, както и за злокачествени заболявания на дебелото черво с тест за окултни кръвоизливи...

публикувано на 01.11.24 в 15:41

Лекарите в Стара Загора с модерен сайт

Районната колегия на Българския лекарски съюз има изцяло обновен сайт. Той разполага с много и лесно достъпна информация както за работата на лекарите на местно ниво, така и на национално. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 26.10.24 в 12:48
доц. д-р Георги Арабаджиев

Надежда за живот: Донорска ситуация в Стара Загора спаси трима

Успешна донорска ситуация реализира Университетската болница "Проф.Стоян Киркович" в Стара Загора преди ден. Шанс за живот на трима даде 43-годишен мъж в мозъчна смърт от града. Сложната интервенция по експлантация на бъбреци и черен дроб беше извършена в..

публикувано на 25.10.24 в 10:53
УМБАЛ

Окончателно: Стара Загора остава без високотехнологичен център за лечение на инсулт

Стара Загора не е включена в проекта за изграждане на т.нар. "строук центрове" за лечение на инсулт по Плана за възстановяване и устойчивост заради близостта си до Пловдив, където вече е планиран такъв център. Това посочват от Министерството на..

обновено на 23.10.24 в 15:04
доц. д-р Стефан Вълканов, началник на Клиниката по неврохирургия в Университетската болница в Стара Загора

Критичен поглед към здравето: Защо Стара Загора се нуждае от stroke център

Има смисъл от създаването на "stroke център" за лечението на мозъчен инсулт в Стара Загора . Заболяването е социалнозначимо и покосява 50 000 българи годишно. Около 10% от тях губят живота си, а голяма част от преживелите развиват различна степен на..

обновено на 22.10.24 в 16:34

Недко Кузманов: В Стара Загора трябва да има център за лечение на инсулт

От Асоциацията на помощник-фармацевтите обявиха протестна готовност. Те се обучават в медицинските колежи в 3-годишен курс и завършват със степен "професионален бакалавър". От гилдията смятат, че у нас липсва регулация, съответстваща на възприетите и..

обновено на 21.10.24 в 14:07

Ръст на ваксинираните в Стара Загора

От Регионалната здравна инспекция отчитат сериозен ръст на имунизираните. През 2022 година в област Стара Загора срещу грип са се ваксинирали почти 10 хиляди души, а през 2023-та те вече са 13 хиляди, които съставляват около 4 % от..

публикувано на 19.10.24 в 12:05

Деца рисуваха микроби в здравно творческо ателие

Две старозагорски педиатърки поканиха малките си пациенти и техните родители на рисуване на двора. Целта на импровизираното неделно събитие беше да се поговори отново за чистите ръце, за профилактиката и за  личното здраве изобщо. Децата..

публикувано на 18.10.24 в 11:12

Д-р Пиличева от казанлъшката болница - с награда "Ти с нашето бъдеще"

На стилна церемония снощи Районната лекарска колегия раздаде годишните си награди по повод 19 октомври - Ден на българския лекар и 123 години от създаването на съсловната организация. Те се присъждат в 5 категории: лекар на годината;..

публикувано на 17.10.24 в 17:26