Mарио Бакалов е старши първи офицер в най-голямата авиокомпания в Европа, инструктор, част от отрядите за бързо реагиране след авиоинциденти и мотивационен лектор. Подкрепя инициативи, които имат за цел популяризирането на авиационните професии. През 2016 година пилотът приземи в София на демонстрационен полет най-големия пътнически самолет в света “Еърбъс A-380” , с което влезе в авиационната история на България.
Разговора води Таня Балабанова
- Сред най-силно засегнатите от COVID – 19 са авиокомпаниите в световен мащаб. Kак се промени ритъмът Ви на живот в дните на пандемия, г-н Бакалов?
- Намирам се вкъщи във Франкфурт. От последния ми полет се завърнах вече преди близо 3 седмици и оттогава ежедневието ми се промени изцяло. От един живот с голяма динамика, различни преживявания и предизвикателства, сред постоянно нови хора, а сега внезапно спиране и продължителен застой у дома. Но и това има своите предимства, имам времето и спокойствието да обърна внимание на моето семейство, и също така на себе си. Пиша домашни със сина ми, чета повече, използвам барбекюто почти всеки ден, спя дълго и спокойно и нямам никакъв джет лег, освен този един час миналата събота при промяната на времето. И още нещо, свалих всички куфари в килера. Отдъхвам си от живота в куфар.
-В какво е най – добър пилотът на земята?
-Някои от качествата, характерни за пилотската професия като например запазване на самообладание, аналитично мислене, вземане на решения в кризисни ситуации или управление на промяна и стрес, се оказват в тази криза от голяма полза. За това може би пилотите по-трудно се поддават на паника или нерационални постъпки и така помагат и на околните. Също така пилотите са свикнали да подхождат структурирано и планувано, това важи и за живота на земята. Като пример мога да дам, че се улавям как в ежедневието използвам ментални чек листи, даже и те да не са ми нужни.
-Как Германия се справя в тази извънредна ситуация? Ефективни ли са мерките, които предприемат властите, за да се ограничи разпространението на вируса?
-Смятам, че Германия се справя сполучливо и умерено в тази тежка ситуация. Разбира се, чак след време ще разберем дали наистина е било така. Приветствам мерките, взети от държавата, защото те са организирани така, че да могат да бъдат реално следвани от населението. Не са крайни, както в други държави, защото се залага на отговорността и дисциплината на хората. Във Франкфурт положението засега е спокойно, но прави впечатление разбира се, че няма хора по улиците и почти всичко е затворено.
-Предлага ли спасителни мерки държавата, за да се гарантират работните места в гражданската авиация и в подкрепа на сектора като цяло?
-Държавата обяви различни мерки в подкрепа на работещите в гражданската авиция, като например съкратено работно време. Също така държавата помага на предприятията с кредити, които целят запазване на ликвидността. Моят работодател въвежда работен режим със съкратено работно време за 31000 души.
-Какви са прогнозите Ви за авиоиндустрията след края на кризата?
-Много е трудно да се каже. Повечето експерти са на мнение, че авиацията като цяло ще се консолидира и обемът й осезаемо ще намалее, защото хората ще имат сериозни икономически и финансови проблеми, и няма да им е до летене. Аз лично съм склонен да вярвам, че по-скоро ще наблюдаваме обратен ефект - след дългата карантина и скучен живот, голяма част от населението ще пожелае разнобразие под формата на пътуване и почивка на екзотично място. Също така да не забравяме, че една от главните цели на авиацията е да свърза държави, народи, хора и култури. Това няма как да не бъде необходимост и след кризата. Смятам, че и бизнес пътуванията ще се възстановят, макар и не така бързо като туристическите пътувания. Така или иначе, обаче, едно е ясно - непроведените пътувания по време на кризата са невъзвръщаемо загубени за индустрията. Това означава огромни загуби, които за някои ще са пагубни.
-Проблемите с модела 737 Макс на компанията „Боинг“ ще променят ли авиацията на глобално ниво?
Не смятам, че в момента някой повече се интересува от 737 Макс и изобщо от самолети. Производителите на самолети ще бъдат за години напред силно ощетени и доминирани от кризата, защото никому няма да са нужни самолети в обозримо време. Междувременно „Боинг“ трябва да анализира изцяло направените грешки, за да има шанс да оцелее и в бъдеще.
-Как софтуерните разработки усъвършенстват кокпита и допринасят за сигурността на полетите през последните години?
Развитието в технологиите е невероятно и подобрява безопасността в стотици пъти. Разбира се, това води и до проблеми, защото пилотите трябва да реагират и да се адаптират на тази нарастваща автоматизация и дигитализация. Но мисля, че тази обширна тематика може да бъде повод за цял друг разговор.
-Колко важна ще бъде авиацията в бъдеще?
-Както споделих по-горе, убеден съм, че авиацията изпълнява важни функции в този глобален свят. Тя свърза хора и култури, унищожава предразсъдъци и така допринася за един по-добър свят. Убеден съм, че желанието на хората да летят и опознават света ще съществува и след тази криза, и силно се надявам скоро да може да полетим отново.
Представители на фондация Emprove посетиха днес Стара Загора, за да отпразнуват женската сила с програмата „Мога сама“. Събитието се осъществява с финансовата подкрепа на фондация Обществен борд на TELUS International в България, Български фонд за..
Община Стара Загора уведомява гражданите, че за времето от утре, 20 ноември 2024 г., до 30 ноември 2024 г., събота, се променя маршрутът за движение на определени автобусни линии. Причината е във връзка с извършването на строително-ремонтни дейности по..
На 20 ноември 2024 година знакова сграда в Болярово ще бъде осветена в син цвят. Датата не е избрана случайно, точно на тази дата се навършват 35 години от приемането на основополагащия международен акт за правата на детето-Конвенцията на ООН за правата на..
В Стара Загора за шеста поредна година ще се проведе Кампанията „Чудната елха“. Организатори са обществения посредник на Стара Загора Иванка Сотирова и младите омбудсмани,. През тази година каузата, на която са се спрели младите омбудсмани е със..
В Стара Загора на 22 и 23 ноември ще се проведе първото издание на националния медицински форум Medica Zagora 2024. Събитието се организира от Община Стара Загора и е насочено към предоставяне на платформа за всички участници в системата на..
Проектът „Рада казва „не“ на насилието“ за превенция и по-добра информираност относно насилието беше представен на пресконференция днес от старозагорския „Зонта клуб", които са негови инициатори и организатори. Проектът стартира на 1 ноември, ще..
Две затворнички са осъдени за нападение на надзирателки в женския затвор в Сливен, съобщават от Синдиката на служителите в затворите в България. Нападението е извършено на 20 декември 2020 година в киносалона на затвора. При нападението тогава са..
Рекордно количество наркотици бе заловена тази нощ на ГКПП „Лесово“. Новината съобщи на брифинг Антон Златанов, директор на Гранична полиция и уточни, че са заловени 125 кг амфетамини и 10 кг марихуана в камион пътуващ от България за Турция. Задържан..
В община Стара Загора също се предвижда увеличение на таксата за битови отпадъци за граждани и фирми през 2025 година. Това става ясно от публикуваното на сайта на Общината проектно предложение от кмета Живко Тодоров, което трябва да бъде разгледано..
По-ниски добиви през настоящата година отчитат производителите на шафран в България. "Червеното злато", както и известен шафрановият минзухар у нас, подобно на редица други земеделски култури страда от засушаването в региона. Това коментира председателят на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net