Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на фотографията и съвременните визуални изкуства отбелязва една петилетка история

Разположеният в Долината на царете Казанлък, освен град на розите, е и град на фотографите. Не е случаен факта, че именно тук се намира първият и единствен в България Музей на фотографията и нейната история. В този град, фотографията е с дълбоки традиции още от времето на нейното навлизане по българските земи, а в Казанлък са работили едни от първите родни фотографи.

"На пети юни, точно преди пет години, в десет часа, залите бяха", припомня днес неговият директор инженер Стефан Папукчиев и допълва: "Аз много се учудих как ще успеем да ги напълним, но много бързо, в залата за временни изложби, Александър Иванов и пленеристите, от 2015 година, започнаха да монтират творбите на рамките и да ги закачат. Няколко от фотографските  ателиета бяха събрали предварително малко фотографска техника. От музей "Искра" ни дадоха две витрини, малко от техните материали, архивни документи, фотоматериали, плаки, негативи, снимки... и към 14.00 часа всичко беше готово за откриването."

Създаването на Музей на фотографията е стара мечта на казанлъшките майстори на обектива. Активно работа  по осъществяването и започва през 2009 година, когато Браншовото сдружение на фотографите в града и част от любителите фотографи обмислят кое ще е най- подходящото място за бъдещ музей. През 2015 година, Галина Стоянова - кмет на Община Казанлък приема присърце идеята и в кратки срокове  зала "Пленер", в която дълги години се е помещавала иконната сбирка на града, се оказва най- гостоприемното място за новия музей.

Още в първите дни, след откриването, пристрастни към изкуството на фотографията, щедро даряват фотографска техника, консумативи и материали, стотици архивни снимки, книги и документи, за неговата експозиция. Над 200 са записаните, до момента, дарители. 

Сред даренията са  единственият фотоапарат произвеждан в България през 50-те години „Еделвайс“, фотоапарат от 1880 година,  монография на Стоян Ст. Георгиев от 1904 година, оригинали на френският вестник „Илюстрасион“ със снимки на Генчо Стайнов, портрети на розопроизводители от началото на 20-ти век, дагеротипия от 1860 година, ферототипия от около 1900 година, колекция на майстора Димитър Карастоянов, албуми с уникални кадри от строителството на Бузлуджа, архиви на наши и чужди автори, са малка част от ценностите, с които Музеят разполага, а много от тях са изложени и достъпни за публиката.

Записани в архива остават организираните над 100 временни изложби. През залите на музея, за тези пет години, са минали десетки лектори, изнесени са множество беседи и концерти, джаз-кафета и благотворителни изложби, и базари.

Вече цяла книга е изписана с добри думи и благодарност на хора дошли, от всички кътчета на България. В книгата за впечатления има много страници изписани на руски, английски, италиански, френски, японски, немски и испански език, паметни за посетителите ще останат приятелствата с личности от Италия, Сърбия, Македония, Франция, Канада, Швейцария, Англия. 

Музеят на фотографията и съвременните визуални изкуства имаше честта да посрещне имена като доц. Петър Абаджиев, Начо Каменов – Кубето, проф. Цочо Бояджиев с Николай Трейман, Гаро Кашишян, доц.д-р Росен Коларов, младите майстори на светлината Димитрина Андреева, Явор Мичев, Мирослав Момински и Христо Свинаров, Марко Бертолини (най-награждаваният фотограф за 2014 година в света), Рикардо Дзиполи, Милиян Неделкович, Пиер-Етиен Же.

Всеки отворил вратата на музея става наш приятел, поясни инж. Стефан Папукчиев. Той отново призова, да разровим старите албуми, кутии със снимки, книги, да потърсим, в чекмеджета, шкафове и тавани, пощенски картички или снимки с изображение на Казанлък, за да помогнем заедно в издаването на албума "Нашият Казанлъкъ."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Момичето със сините коси" гостува в Стара Загора

Тя е от Стара Загора, но живее и твори в Прага. Обича слънцето и котките, а женските образи присъстват осезаемо в художествените й експресии. Разговорът с нея преминава като летен бриз, небрежно отместващ кичура от лицето на „Момичето със сините..

публикувано на 13.09.24 в 15:03
Маестро Ивайло Кринчев

Звукът на диригента е тишината

От  9 до 17 септември 2024 г. Държавна опера-Стара Загора организира за 12-ти пореден път Международен майсторския клас по оперно дирижиране. Р ъководител  е проф. Ивайло Кринчев – главен диригент на операта. Той работи с шестима млади диригенти и ги..

публикувано на 12.09.24 в 12:03

Кукленият театър в Сливен открива новият театрален сезон в неделя

Кукленият театър  в Сливен открива новият театрален сезон Актьорите и творческият състав на Държавния куклен театър в Сливен  ще открият новия театрален сезон  със спектакъла "Маугли" по Ръдиард Киплинг. Деца и възрастни ще съпреживеят забавната..

публикувано на 12.09.24 в 11:24
Снимката е илюстративна

200 години от издаването на „Рибния буквар“ отбелязват с ново издание на първата българска илюстрована светска книга

По случай 200 години от първото издание на „Буквар с различни поучения“ (известен и като „Рибния буквар“) Сдружение "Българска история" пусна юбилейно луксозно издание на най-популярния труд на д-р Петър Берон. Това е първият учебник, написан на..

публикувано на 11.09.24 в 15:50

Изложбата "Радост, тъга и надежда" представя в Казанлък 25 български илюстратори на детски книги

Детски илюстрации гостуват в Казанлък с изложбата "Радост, тъга и надежда". Официалното отриване е на 10 септември от 18:00 ч. в Художествената галерия.  Селекцията от илюстрации е направена специално за 61-ия Панаир на детската книга в италианския..

публикувано на 10.09.24 в 16:53

Общинският духов оркестър свири Верди в есенния концерт

Утре от 19.00 часа на сцената на Културен център  „Стара Загора“ Общински духов оркестър Стара Загора и струнен състав „Ars nova“ са подготвили концерт за жителите и гостите на града. 18-те изпълнители са носители на множество национални и..

публикувано на 10.09.24 в 16:04

„Улиците на Стара Загора“ – за година вече малка общност

От малка страничка в социалните мрежи „Улиците на Стара Загора“ за една година се превърнаха в малка общност с общи идеи, размисли, истории. Във фейсбук последователите вече наброяват около 7000 души, разказва по повод годишнината си Ивайло Аврамов,..

публикувано на 09.09.24 в 13:08
Христо Стоянов

Христо Стоянов живее в лавината на думите

Христо Стоянов не се побира в рамки . Писател, журналист, драматург, преводач, колекционер, дарител, общественик, човек сбогувал се с писането на стихове, но не и с поезията. През май 2019 година завеща на родното си Габрово колекцията си от над..

публикувано на 08.09.24 в 15:35

Фестивалът за улични изкуства 6Fest ще има пътуващи издания в София, Стара Загора и Бургас

Фестивалът за улични изкуства 6Fest ще има пътуващи издания в три нови града – София (14 септември), Стара Загора (20 – 21 септември) и Бургас (11 – 12 октомври), съобщават организаторите. „Още от втората ни фестивална година се роди мечтата 6Fest да..

публикувано на 07.09.24 в 16:49

"Антична реалност" на доброволния отшелник Светлин Стоев

В залата за временни експозиции на Художествена галерия – Стара Загора е представена изложбата „АНТИЧНА РЕАЛНОСТ” с живописни произведения и пластики на старозагорския художник Светлин Стоев (1966 – 2024). Творбите са създадени през последните няколко..

публикувано на 06.09.24 в 17:30