Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коронакризата не засегна производството на кафе

Коронакризата не въздейства негативно върху производството на кафе в световен мащаб. Тазгодишната реколта е дори с по-високо качество, коментира Йордан Дъбов, експерт и дегустатор. Променя се обаче начинът, по който се събира продукцията – има трудности и при ръчното, и при машинното събиране на плодовете на кафееното дърво.

 „Качеството и количеството няма да бъдат засегнати, но на фермерите ще им бъде по-трудно от гледна точка на това да управляват крайния продукт. От Бразилия до Етиопия и Кения качеството на кафето е по-добро, отколкото миналата година“.

Бразилия, която е най-големият производител на кафе в света, е изправена пред огромни изпитания в последните седмици. Обезценяването на националната валута – реал, крие много повече рискове, отколкото разпространението на Ковид -19 в южноамериканската държава, коментира Дъбов, позовавайки се на свои партньори там.

Като собственик на компания Йордан Дъбов отчита 85% загуби за времето, в което ресторанти и барове бяха затворени, но напоследък се наблюдава постепенно съживяване на бизнеса.

Според прогнозите до 2050 година консумацията на кафе ще се увеличи двойно на глобално ниво. За разлика от какаото като суровина, която значително намалява заради климатичните промени, то пред кафето няма подобна заплаха. Очаква се продукцията от кафеените плантации да следва темпа на потреблението. 

Опитният барист препоръчва ценителите на тонизиращата напитка да купуват от търговци, специализирани в изпичането на зелените зърна кафе. И у нас вече има такива, на които да се доверим.

Повлия ли Ковид - 19 върху цената на суровото кафе на борсите? Защо в страни като Бурунди и Руанда, където добивът на кафе е основен поминък за местните - те са го заклеймили? Чуйте от разговора  с Йордан Дъбов в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30