Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурс "АЗ ПОДКРЕПЯМ" за рядкото заболяване "Периневрални кисти на Тарлов”

Конкурс "АЗ ПОДКРЕПЯМ" с информационна насоченост за рядкото заболяване "Периневрални кисти на Тарлов” се организира от Сдружението във фейсбук. Условията за участие са : споделияне на тази публикацията с конкурса- публично, разпечатване  на снимката  от публикацията "Аз подкрепям" и снимка с нея, която трябва да се качи след това в коментар.Продължителността на конкурса е до 08.08.2020 г., съобщи в интервю за радио Стара Загора Моника Маринова, председател на сдружението на пациентите с рядко заболяване  "Периневрални кисти на Тарлов”.

Те, по думите й вече са 66 души на възраст над 20 години, като между тях вече има и едно успешно оперирано 3-годишно дете.

В интервю за радио Стара Загора Моника Маринова за пореден път апелира за внимание от страна на обществеността към рядкото заболяване. Тя споделя, че отново й е отказан достъп до обществена информация от НЗОК и няколко здравни заведения в страната, до които тя е разпратила питането си затова дали са диагностицирани пациенти в тях с "Периневрални кисти на Тарлов” и дали се извършват интервенции с цел подобряване на състоянието на пациентите.

"Периневралните кисти на Тарлов са видими чрез ядрено-магнитен резонанс като разширени, подобно на балони образования, покриващи нервните коренчета в гръбначно-мозъчния канал. За  съжаление, в България рядко се срещат специалисти по образна диагностика, които да разпознават и описват Тарловите кисти, защото информацията за заболяването е недостатъчна. Ако случайно някой от тях успее да ги установи, обикновено ги описва като асимптоматични", изрази разочарованието си от системата у нас Моника Маринова.

Нашето рядко заболяване масово се неглижира и не се приема/разпознава в България от образна диагностика, невролози, неврохирурзи, ТЕЛК и всички ние изпадаме в безизходица. Това са специалистите, от които ние зависим“, споделя Маринова.

Заболяването „Периневрални кисти на Тарлов“е вписано и признато в системата на Orphanet - което е портал за информация за редки болести. Orphanet се ръководи от европейски консорциум от около 40 страни, координирани от френски екип. Националните екипи на всяка една страна, която е членка на Европейския съюз са отговорни за събирането на информация за специализирани клиники, медицински лаборатории, текущите научни изследвания и пациентски организации в страната си. Всички екипи на Orphanet спазват една и съща харта за качество.

Статистиката в световен мащаб показва, че при 5% от населението на планетата са открити Тарлови кисти, като 1 % от тях са симптоматични, като 95% от пациентите са жени. Симптомите обикновено се обострят при седене или стоене и се подобряват малко в легнало положение. Тези констатации подкрепят твърдението, че симптомите са свързани с изменения в налягането, което се упражнява върху хидростатичните кисти и, за съжаление, често подвеждат при диагностициране.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

5 май – Международен ден на акушерката

На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките.  Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Ин йога успокоява ума

Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..

публикувано на 03.05.25 в 12:05

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..

публикувано на 29.04.25 в 11:44

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30

Ден на здравословното хранене в Тракийския университет

Тракийският университет организира мащабно събитие, посветено на здравословния начин на живот, базиран на добрата физическа активност и балансираното хранене. Срещата е част от международен проект и ще се проведе точно след седмица – на..

публикувано на 19.04.25 в 12:05

Обичайна заболеваемост от варицела в областта, отчитат от РЗИ Стара Загора

Общо 339 са случаите на варицела за първите три месеца на тази година в област Стара Загора. Това съобщи д-р Светла Петрова от Регионалната здравна инспекция. Тя уточни, че инфекцията е характерна за студените месеци на разпространение и е нормално..

публикувано на 16.04.25 в 09:20

Ваксината срещу HPV е много ефективна

Безплатно ще се поставя ваксина против човешки папилома вирус (HPV). Това стана в резултат на приетата от Министерският съвет Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания. Решението разширява достъпа до ваксинация – включени..

публикувано на 15.04.25 в 14:41

Почти всеки се среща с HPV, но малцина се изследват

Заразата с човешки папилома вирус (HPV) често остава незабелязана и безсимптомна, което води до късна диагностика на раковите заболявания. Това заяви в ефира на Радио Стара Загора онкологът д-р Божидара Костова от КОЦ – Стара Загора. „..

публикувано на 15.04.25 в 14:11