Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.
Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръг.
Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.
Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.
Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.
Според българската историография загиналите са около 30 000 души, докато според външни изследователи бройката на жертвите е не повече от 15 000 души. Руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени.
Историческо значение
Жестокото потушаване на въстанието и отзвукът на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция. Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води до обявяването на единадесетата Руско-турска война, довела до Освобождението на България. Въпреки че Априлското въстание не променя военната обстановка в България, то до голяма степен дава световен отзвук на проблема с България, разрешен с Руско-турската Освободителна война.
Народно читалище „Напред – 1903г.“ в Павел баня, приключва успешно годината със спечелен проект по Програма „Читалища“ на Министерството на културата на стойност 49 200 лв., информират от общинския пресцентър. От подадените 1 426 проекта са..
Съветът на ЕС реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1-ви януари. Решението стана възможно, след като Австрия и Нидерландия вдигнаха..
Регионален исторически музей – Стара Загора спечели проект „Праисторията оживява: Представяне на културните ценности от постоянната експозиция на музей „Неолитни жилища“ в автентична дигитална среда“ по „Сесия за финансиране на проекти в областта на..
Шестото издание на Балканско квадринале на живописта „Митовете и легендите на моя народ“ ще се открие на 18 декември 2024 г. от 18.00 ч. в голямата зала на Художествена галерия – Стара Загора. Съорганизатори на художествения форум са Община Стара Загора,..
На 11.12.2024г., около 13:15ч., във Второ РУ-Стара Загора е получено съобщение от жена, че в жилищен блок в който живее, в гр. Стара Загора, между живущите на семейни начала 27-годишен мъж и 25-годишна жена е възникнал скандал и на жената е бил нанесен..
На 10.12.2024г., в Първо РУ-Стара Загора е постъпило съобщение от 43-годишен мъж, че познат за него мъж, на 08.12.2024г., около 22:00ч., в къщата му в с. Оряховица, му нанесъл побой и го заплашвал. Потърпевшият сигнализирал полицията, че и на 5-ти декември..
В Радио Стара Загора гостува Яхия Хомси, родом от Алепо, Сирия. В България е от 2013 година. Като бежанец живее повече от 10 години в Стара Загора. Работи като културен медиатор, треньор и преводач, съвместно с фондация "Мисия криле" помага на..
В настоящата си форма бюджет 2025 е най-добре изобщо да не се приема, заяви в интервю за Радио Стара Загора икономистът Даниел Василев. По думите му, разходната част към момента е на стойност 20 милиарда лева, а наместо повече пари за инвестиции и..
На 12 декември православната църква чества Свети Спиридон - един от великите светители и чудотворци на IV век. Името му означава " Духовен дар". Роден е на остров Кипър, в град Аския, приблизително през 270 година, вероятно по времето на римския..
Старозагорското село Змейово отбелязва своя традиционен празник на пелина на 21 декември. Началото ще бъде дадено в 10ч. на площада пред читалището . Организаторите от Кметство село Змейово, местното НЧ „Пробуда – 1928“ и Община Стара Загора са..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net